Vannak újságírók?

Az Irodalmi Újságnál dolgozni 1956-ban. Tudósítani a Petőfi Kör rendezvényeiről. Látni-érezni, amikor újságírók az újságírók! Egy életre elég lehet.

A csillogó szemű, fiatal kolléganő megállított a lépcsőházban: – Tegnap éreztem, milyen az igazi szerkesztőség! Mindenkinek volt ötlete, majd meghalt az információért, eszébe sem jutott hazamenni, nem érdekelte, hogy megjelenik-e a neve, még a szerkesztői utasításért is hálás volt, folyamatosan készültek a jobbnál jobb kéziratok! Fantasztikus nap!

2001. szeptember 11-ről beszélt.

Ilyen lehetett az az 1956. november 1-je, amikor Földes Annának is része volt az Irodalmi Újság „forradalmi száma” elkészítésében. Benne Petőfi Sándor „vezércikkével”: Ismét magyar lett a magyar, Illyés Egy mondatával, Benjámin, Déry, Kassák, Németh László, Szabó Lőrinc, Tamási Áron írásaival.

Ennek a „nem életrajznak a szerzője annak a korszaknak volt az újságírója, amikor sokak szerint nem is lehettek újságírók. De ahogy Orwell nyomán maga is megjegyzi: „akié a jelen, azé a múlt”. Ő tehát bátran leírja, hogy felszabadulásnak érezte a szovjet hadsereg megérkezését, a háború után pedig egyenes útja vezetett a kommunista pártba. Igaz, később nehezen magyarázta hároméves fiának: rossz emberek ölték meg a negyvenes évek közepén a nagymamát, és más rossz emberek tartották az ötvenes években börtönben a nagypapát. De azért a két gonoszt nem keveri össze.

Az Irodalmi Újságnál megtanulta a szakmát, a Nők Lapjánál töltött 34 év alatt használta, amit tanult: az egymillió példányban megjelenő újság olvasóinak igazi, kortárs kultúrát közvetített kritikáin, riportjain és a nagy művészekkel készített interjúin keresztül. Tanulni lehet tőle.

Sokan közvetlenül is megtapasztalták ezt, mert 17 évig a Bálint György Újságíró Akadémia igazgatójaként tanította is a szakmát. Büszkén emlegeti a tanítványait, akik azóta megérdemelten szereztek nevet maguknak.

Más kérdés, hány igazi újságíró van ma Magyarországon.

OLVASÁSRA VALÓ

1. DANISS GYŐZŐ: ÚJSÁGÍRÓISKOLA

Gyakorlati útmutató: Hogyan írt újságot Kossuth, Ady, Juhász Gyula, Kosztolányi és Krúdy, hogyan kell(ene) írni ma? Az olvasó szerint vajon hányan értenek ma hozzá?

2. MIHÁLYI GÁBOR: KÉT APA KÖZÖTT

A könyv alcíme: A magyar baloldal tragédiája 1899–1990. Földes Anna férje, a Nagyvilág című folyóirat szerkesztője két apja: Mihályi Ödön, a atalon meghalt költő és a szociáldemokrata politikus-történész, Horváth Zoltán sorsán és a saját élettörténetén keresztül beszél a XX. századról.

3. HORTHY MIKLÓS: EMLÉKIRATAIM

Ahogy a világot látta vitéz nagybányai Horthy Miklós tengerésztiszt, I. Ferenc József király és császár udvari szárnysegéde, ottaparancsnok altengernagy, Magyarország kormányzója és legfelsőbb hadura…

I!

SZERZŐ: Földes Anna

CÍM: Miért nem írok önéletrajzot?  Egy krónikás krónikája

KIADÓ: Gabbiano, 264 oldal

ÁR: 2835 Ft

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.