Kevesebb állami díj több pénzzel

Vissza kell állítani az állami díjak presztízsét – ebben legalábbis egyetértettek a kormányzat és a kulturális-művészeti társaságok képviselői egy keddi egyeztetésen. A Budapesten 28 szakmai szervezet részvételével zajlott eseményt.

Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) kultúráért felelős államtitkára kezdeményezte, mégpedig egy a művészeti díjakat is érintő rendelettervezet módosításának előkészítése érdekében. (Megtudtuk: a hivatalos közleményben feltüntetettekkel szemben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia nem vett részt az egyeztetésen.)

Szó se róla, van mit javítani a kitüntetések presztízsén. Legutóbb például az kavart vihart a téma körül, hogy a korábbi minisztérium korábbi államtitkára, Szőcs Géza a személyes preferenciáit szem előtt tartva „belenyúlt” a József Attila-díjra felterjesztettek névsorába. A 2011-es listáról négy, az ideiről pedig hat nevet „húzott ki” – az eljárás persze kiverte a biztosítékot az íróknál. Ezt a méltatlankodást akkor Szőcs műbalhénak nevezte. Az irodalmi középdíjra felterjeszteni jogosult kilenc szervezetből nyolc a kulturális kormányzatnak címzett nyílt levelet tett közzé, amelyben a grémiumok képviselői megdöbbenésüknek adtak hangot Szőcs eljárásával kapcsolatban.

A tárca a keddi egyeztetés után kiadott sajtóközleményében nem tesz említést a fiaskóról, ellenben két tényezőt is említ, amelyek motivációul szolgálnak az állami díjakkal kapcsolatos rendelettervezet módosításához. Ezek közül az egyik, hogy a minisztérium egységesíteni szeretné a több ágazatot is átfogó kitüntetési rendszert. A másik pedig, hogy „az érvényben lévő rendelet által szabályozott kitüntetések száma és az ezekkel járó díjazás az elmúlt évtizedben devalválta az állami elismerések értékét”. Márpedig egy díj presztízsét L. Simon szerint a felterjesztő gré mium legitimációja mellett éppen a díjak száma és a díjakkal járó anyagi elismerés adja.

Az államtitkár víziója szerint a díjakra ezentúl olyan kuratóriumok jelölhetnének, amelyek összetételére a vonatkozó terület (irodalom, színház- és zeneművészet stb.) szakmai szervezetei tennének javaslatot. Ezen grémiumok tagjai a szakma legszélesebb körben ismert, adott esetben az odaítélni kívánt díjjal már rendelkező képviselői lennének. A keddi egyeztetésen megegyezés született a tekintetben, hogy ezen testületek mandátuma öt évre szóljon.

L. Simon szerint tarthatatlan, hogy a komoly életművekért, szakmai teljesítményekért adható középdíjakkal már több mint tíz éve mind össze bruttó 200 ezer forint jár – ezeket az összegeket emelni kell. Az összegek emelésére az NKA-törvény módosításával nyílhat majd mód. Az államtitkár azt is elmondta, a díjazásra „akkor is nagyságrendekkel többet fordít majd az állam, ha az egyes kitüntetésekből minden évben a jelenleginél kevesebbet adnak ki”. Megkérdeztük a keddi egyeztetés egyik résztvevőjét, aki névtelenséget kért ugyan, de elárulta: az eddigi „megalázó” 200 ezer forintos összeget a mindenkori minimálbér tizenötszörösére emelné L. Simon László. Erős Kinga viszont, aki a Magyar Írószövetség titkáraként szervezete mellett az Erdélyi Magyar Írók Ligáját is képviselte a keddi találkozón, nem kívánta megerősíteni a Népszabadság értesülését (igaz, nem is cáfolta), azt azonban hangsúlyozta, hogy az egyeztetés rendkívül pozitív hangulatban zajlott, s bízik az együttműködésben.

A tárca közleménye is kiemeli, hogy az egyeztetésen részt vevő szakmai szervezetek az elvekkel ugyan egyetértettek, egy részük azonban vitatta, hogy szükséges-e csökkenteni a kiadható állami díjak számát. L. Simon László azt ígérte, hogy amennyiben az EMMI vezetése is támogatja az egyeztetés alapján a kulturális államtitkárság által elkészített rendelettervezetet, a dokumentumot a szakmai szervezetek is megkapják véleményezésre.

Velük tárgyalt L. Simon László

Erdélyi Magyar Írók Ligája, Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület, Fiatal Írók Szövetsége, Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület, Írók Szakszervezete, József Attila Kör, Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete, Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit K ., Magyar Filmművészek Szövetsége, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Magyar Írószövetség, Magyar Jazz Szövetség, Magyar Játékszíni Társaság, Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége, Magyar Képzőművészeti és Iparművészeti Társaságok Szövetsége, Magyar Muzsikus Fórum, Magyar Műfordítók Egyesülete, Magyar Művészeti Akadémia, Magyar Színházi Társaság, Magyar Táncművészek Szövetsége, Magyar Teátrumi Társaság, Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége, Magyar PEN Klub, Magyar Zenei Előadóművészek Társasága, Magyar Zenei Tanács, Magyar Zeneszerzők Egyesülete, Szépírók Társasága, Zenetudományi és Zenekritikai Társaság.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.