Ki kicsoda tulajdonképpen?
A szociálpszichológusok különös embertant állítanak az olvasó elé. Elsőre nehéz komolyan venni nézőpontjukat, aztánmég nehezebb szabadulni az érzéstől, hogy nagyon is találó rendszert állítottak föl.
„ Az emberfélék rendjei: Meghatározatlanok: akikből felnövekvésük során nem veszett ki, nem tűnt el teljesen a végtelenség, hanem zárványként őket és társaikat nyugtalanító erőként bennük maradt. Mivel semmi sincs, ami eleve meghatározná egy ilyen emberféle életét, nagy a valószínűsége annak, hogy tökéletlen, félresikerült, elfajzott és szenvedő lesz.
Meghatározók: akik maguktól, szuverénül működnek. Ők akarnak végső célok lenni, nem eszközök más szolgálatában. Magukat szegezik szembe a végtelenséggel, maguk szabnak határt és mértéket.
Meghatározottak: akikben semmi nem maradt a meghatározatlanságból. Lényükből hiányzik a kételkedés. Ahol a meghatározatlanok a Semmit, a meghatározottak ott a Célt látják; az eleve elfogadott, készen kapott értékítéletek kényelmes fészkein ülnek, anélkül, hogy valaha is fel- vagy elrepülni akarnának.”
I!
SZERZŐK: Bíró Judit– Csepeli György
CÍM: Kis emberhatározó
RAJZOK: Szunyoghy Viktória
KIADÓ: Kossuth, 112 oldal
ÁR: 2980 Ft
OLVASÁSRA VALÓ
1. SZÖRÉNYI LÁSZLÓ: ÉLJEN KUN BÉLA! SUZY NIMFOMÁN
Szörényi László irodalomtörténész, italianista, az Antall-kormány római nagykövete. Akkor látta a szemközti kerítésen az olasz feliratot: „Éljen Kun Béla! Suzy nimfomán.”
2. VÁRI ATTILA: SÚRLOTT GRÁDICS
Marosvásárhelyi kiadó jelentette meg a Budapesten élő író könyvét. Kevesen írnak olyan mély humorral, rácsodálkozással, és az igazságra rávezető, mégsem didaktikus mondatokkal letehetetlen szöveget, mint Vári. A múlt századi Erdély hangulata kapja el az olvasót.
3. MARKOVITS RODION: ARANYVONAT
A Szibériai garnizont illik ismerni a szerzőtől. A folytatás az orosz polgárháborúban Szibériából visszarabolt hírhedt Aranyvonat Moszkvába juttatásának története egy magyar hadifogoly szemével.