A zenélő kastély
Haydn nem unatkozhatott az Esterházy-kastélyban. A főúr, „Pompakedvelő” Miklós rajongott a zenéért, ezért az osztrák zeneszerző megállás nélkül írta az operákat. Fertőd – régi nevén: Eszterháza – egyhamar művészeti központtá vált.
A pezsgő társasági élet számos zenekedvelő arisztokratát vonzott a barokk kastélyba és a közeli operaházba. Bár Haydn sok feladatot kapott, még így is remekművek kerültek ki a kezéből. A kastélyban megforduló Mária Terézia is megjegyezte: „Ha jó opera-előadást akarok hallgatni, Eszterházára megyek.”
Persze nem alakult mindig felhőtlenül a viszony a zeneszerző-karmester és Miklós herceg között. Egy alkalommal a magyar főúr a szokásosnál tovább kívánt tartózkodni a kastélyban. Haydn zenészei ezért nem térhettek haza Kismartonba, hogy meglátogassák a családjukat. Az osztrákművész ekkor írta meg a Búcsúszimfóniát. Arra utasította minden egyes zenésztársát, hogy az előadáson, miután a saját szólamát befejezte, oltsa el a gyertyáját, majd csomagoljon össze, és távozzon. Miklós herceg értett az „enyhe” célzásból.
A 28. Régi Zenei Napok keretében most még többet tudhat meg Haydnról az, aki ellátogat Fertődre, a felújított Esterházy-kastélyba. A zeneszerző költészetéről Komlós Katalin tart előadást, míg egyik szerelmes művét Nancy Argenta világhírű kanadai énekesnő és Ingrid Attrot művésznő adja elő Rédai Csinszka kíséretével. Fellép a fesztivál állandó vendége, az Orfeo Zenekar is, ezúttal Händel Messiásával érkezik. Ezenkívül játszik még Simon Standage brit hegedű-, Nicholas Parle holland csembaló- és Erik Bosgraaf blockflöteművész.
Erre talán még Miklós herceg se mondana nemet.
06. 16. - 06. 23., 19.00, 20.00, 21.30
Fertőd, Esterházy-kastély (Joseph Haydn út)
JEGYÁR: 3000–7000 Ft