Derűs hazakeresés
„… 1920. június 4-én a magyar kormány képviselői aláírták a győztes antanthatalmak által diktált trianoni békeszerződést. A történelmi Magyarország területének kétharmadát elcsatolták.” A Szlovákmagyarok felvezető szövege úgy tépi fel az édes vérű sebet, ahogy manapság kell, és büszke búsmagyarkodást sejtet. Majd bemutatkozik a film készítője, Galán Angéla, elmondja, hogy Pesten született, Pozsonyban nevelkedett, aztán Pest, ELTE és Színművészeti, televíziós újságírás szak, és most diplomamunkát csinál. Méghozzá a 2010-es szlovákiai választásokról. Derűs lánynak tűnik, kezdjük is tépni a hajunkat, mert ez most szegény elmegy hazába visszatalálni, és szétidentitásozza az agyunkat.
De ha képesek vagyunk nem megnyomni a távirányítót, érezzük, hogy ez más. Angéla mosolya nem hervad le, nem szembesül, csak hozza-viszi az élet békéjét. Elbeszélget felvidéki politikusokkal, rokonokkal, barátokkal, hagyja bugyogni az örömöket, a sérelmeket – mindenféle dramatizálás nélkül. Senkinek sem szolgáltat igazságot, mert nincs miért igazságot szolgáltatni. A probléma maga a kisebbségi lét.
Az ember nem tudja pontosan megmondani, hol a hazája, és azt hiszi, nincs hazája. Közhelyfoszlányok jutnak eszébe: ez vagyok, de nem úgy, az vagyok, de azért ez is, itt élek, de az vagyok… Csak emiatt mégsem kell sajnálni. Angéla beszélgetőtársai sokkal többet tudnak a hazáról, mint mi. Mert ők megteremtik a saját hazájukat. És ők ebben a határok nélküli Európában valahogy kiegyensúlyozottabbaknak tűnnek.
!
06. 04.
KEZDÉS: 22.35
CÍM: Szlovákmagyarok
RENDEZTE: Galán Angéla
DÍJAK: Gundel Művészeti Díj Prima Junior Díj
CSATORNA: m1