A csernobili mackó
A maci is érintetlen, az is marad az idők végeztéig, mert ez egy sugárfertőzött, csernobili maci, utoljára több évtizede ölelgették, talán éppen 1986. április 26-án hajnalban, amikor bekövetkezett a világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-szerencsétlensége, amelynek 47 közvetlen halálos áldozata volt, és csaknem hatszázezer embert ért erős sugárzás, négyezren haltak meg rákbetegségben. Tudósok szerint a sugárzás még ötszáz évig lesz mérhető az egykor 116 ezer ember lakta zónában, ahol ma már csak az a néhány száz idős ember él, aki a sugárzás ellenére visszaköltözött otthonába. És él ott a természet is, visszafoglalta az embertől, ami az övé volt.
Várai Mihály Freeman a katasztrófa negyedszázados évfordulóján járt a zónában, és készítette a most a Katasztrófavédelmi Központ Múzeumában látható felvételeket. A Szellemország fővárosa, Pripjaty című tárlaton érzékeny képeken mutatja meg, milyen, amikor megáll az idő, félbemaradnak amozdulatok,mellékessé válik, ami egyébként nagyon fontos.
Milyen, amikor kizökken a világ kereke, az ember tudatára ébred a sorsával szembeni felelősségének, amikor a fényes reményekből szutykos macik, félrehajított gázálarcok, tépett tapétadarabok maradnak. És milyen, amikor a természet mindezek ellenére köszöni, jól van: a növények lombosodnak, a vadlovak, a farkasok, a szarvasok és a madarak is élnek, miként a remény is: soha többet nem fordul elő ilyen szörnyűség.
I!
ZÁRÁS: 06. 01.
HELYSZÍN: Katasztrófavédelmi Központ Múzeuma (Budapest X., Martinovics tér 12.)
JEGYÁR: ingyenes
OLVASÁSRA VALÓ
1. OTTLIK GÉZA: HAJNALI HÁZTETŐK
Magvető, 152 oldal, 2490 Ft
A héten százéves Ottlik „másik” regénye. Ez nem a hatalomról, hanem művészetről szól. Festeni, élni? Mivégre?
2. MURÁNYI SÁNDOR OLIVÉR: ZORDOK, A SZÉKELY SZAMURÁJ
Kalligram, 244 oldal, 2600 Ft
„Székelyudvarhely küldte hírhozónak a magyar irodalomba, bizonyára azzal az utasítással: hirdetné, hogy Székelyudvarhelyről is látható Európa, Európában pedig Székelyudvarhely nem jelentéktelen kisváros” – áll a szerző blogjának élén.
3. CLAUDIO MAGRIS: HANGOK
A könyvfesztivál idei díszvendége, az olasz író Vágymonológok nőkről és fér akról alcímű kötetében egy fér nem tud ellenállni a női testek delejes vonzásának, egy nő meg eltaszítja magától, akit szeret.