A Himnusz meghamisítása

a z elmúlt évben levelet írt az e urópa Parlamentnek a burjánzó rasszizmus miatt, a főpolgármesternek dörner György kinevezésekor, a fidesz vezérkarának pedig b ayer Zsolt cikkei kapcsán. m indig ilyen nagy levelező volt? – kérdeztük fischer Ádámot. a karmesterrel – többek között – arról is beszélgettünk a n ol-Presszóban, mi az, ami irigyelni való magyarországon. ez látható a videóban. a ki többre kíváncsi, olvassa el, ami kimaradt belőle.

Nol-Presszó: Állítólag egyszermegkérdezték:milyen érzés egy híres karmester testvére lenni. Erre azt felelte: kérdezzékmeg az öcsémet. Zavarba hozza vagy szórakoztatja, ha hasonlítgatják Fischer Ivánnal?

Fischer Ádám: Igen, így volt. Nagyon gyakran összetévesztenek minket mindkét oldalról. Előfordult, hogy már egy hete próbáltam egy operaprodukciót, és az egyik énekes a korrepetíció közben megkérdezte: Maestro, nincs Ádám nevű testvére? Egyszermeg kéne írni mindet. Hogy zavar-e? Nem tudom, már hozzászoktam.

 

Nol-Presszó:Zenét is szerez, zeneszerzés szakra is járt?

Fischer Ádám: A zeneszerzés hozzátartozik a karmesterképzéshez. Engemmindig ez érdekelt, hatévesen is karmester akartam lenni.

Nol-Presszó: Állt a szoba közepén és vezényelt?

Fischer Ádám: Igen, vezényeltem, de tudtam, hogy ezt szégyellnem kell, mertmondták. Ezért a fürdőszobában vezényeltem, és énekelgettem hozzá, mert akkor csak egy néprádió volt a lakásban.

Nol-Presszó: Miben gyáva?

Fischer Ádám: Régebben gyáva voltam a saját ízlésem beismerésében. Nem mertem elmondani, mi tetszik, féltem a környezetemtől, amás véleményektől. Ennek a felismerése a korral jár, és lassan változott meg. Rá kellett jönnöm, csak akkor lehetek önmagam, ha ezt vállalom.

Nol-Presszó: Miért tartotta fontosnak Tarlósnak a Dörner-ügyről írni?

Fischer Ádám: Szörnyű, hogy egy olyan párt,mint aMIÉP, pozícióba került a budapesti kulturális életben. Ez a párt nem lehet szalonképes: vállaltan antiszemita. Ez ellen harcolnunk kell, ezért fel is léptem újra a „hatalomátvétel” kezdetén, február 1-jén. A sors iróniája, hogy azért voltam Brüsszelben,mert elmentem a Magyar Állami Operaháztól. Pedig elvben itthon dolgoztam volna. Ezért ott tiltakoztam, nem Budapesten, Peter de Caluvevel, a brüsszeli opera igazgatójával közös sajtóértekezletet tartottunk, s írtam egy levelet az Európai Parlament képviselőinek is.

Nol-Presszó: Van annak jelentősége, hogy az alaptörvényben nem szerepel a Himnusz partitúrája?

Fischer Ádám: Az utolsó pillanatban kiszedték. Rájöttek, ha beteszik az eredeti változatot Esz-dúrban, akkor a B-dúr-verzió már nem számítana Himnusznak. Az első félmondatot, az „Isten, áldd meg a magyart” felkiáltójellel benne hagyták, ezzelmegváltoztatták az értelmét. Mert az áldás szónak több jelentése van.Más, ha valakit megáldanak, vagy valamivelmegáldanak. Kölcsey a második értelmet akarta, ezért írta: „Isten, áldd meg a magyart / Jókedvvel, bőséggel.” A gyermekáldás sem azt jelenti, hogy a gyermeket kell megáldani, hanem a gyermekkel áldunk meg valakit. Nekem előadóként az a dolgom, hogy az alkotóművész szándékát megértsem, és így azt kell mondanom, az alaptörvényben Kölcseyt meghamisították.

Infó

A Nol-Presszó A Nol-TV állandó rovata. Fischer Ádám videóját itt lehet megnézni: www.noltv.hu/video

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.