Pincérrajzok
Minden szakmának van aranykora. A történelmi, politikai és kulturális viszonyok szerencsés, egyszeri és megismételhetetlen konstellációja, melyről az utókor munkásai szomorú januári délutánokon párás szemmel álmodoznak. Pesti újságírónak lenni például a húszas-harmincas években lehetett a legjobb, amikor a Körúton egymást érték a jobbnál jobb irodalmi kávéházakban tanyázó hírlaposok, költők, fordítók, hajnalig vitatkozva a két legfontosabbról: a nőkről és a művészetről.
Ezt a kort idézik meg a Hadik kávéházban Molnár-C. Pál újságcikkekhez készített grafikái. A múlt század első felében alkotó, ösztöndíjjal évekig Olaszországban élő művészt elsősorban festőként ismeri a közönség. Illusztrációi közül kiemelkedik a Kosztolányi Dezső rövid budapesti történetekből álló novellafüzérének eredeti kiadásához készült sorozat, de számos egyéb irodalmi mű vizuális kísérete is hozzá fűződik. Emellett három napilapban, a Pesti Hírlapban, az Estben és a Magyarországban is rendszeresen publikálta rajzait.
Például azt a tusrajzot, amelyen a kor jellegzetes femme fatale-ját ábrázolja egy csésze feketével a kezében. Finom, mégis éles vonalakkal teszi élővé a női arcot. Hasonló stílusú a Karinthy Frigyes krokijaiban rendszeresen megénekelt kávéházi pincér képe is, a fehér háttér előtt, levegőben úszó elegáns alak, kezében poharakkal teli tálcával, a kimértségében is érzékeny arcon bujkáló gúnyos mosollyal. A Síelő című képen látható fiatal lány fejét óvatosan fordítja a néző felé, arcán, akárcsak a pincérén, finom irónia és némi boldogtalanság tükröződik: úgy látszik, Molnár-C. Pált a humor mellett az arc egy-egy apró rezdüléséből kiolvasható szomorúság is foglalkoztatta.
Akárcsak korának újságíróit: Kosztolányit, Karinthyt, Szabó Lőrincet, Gelléri Andor Endrét.
Infó
JÓ A KÁVÉ Molnár-c. Pál kiállítása a hadik kávéházban március 11-ig.
Top 5
1. VÉGPONTOK
A LétRa csoport alkotóinak művei a Sirályban február 3-ig.
2. GRUPPO TÖKMAG: SZÁLVEZETÉS
A kortárs művészet formái pulóvereken a NextArt Galériában február 4-ig.
3. A „VARÁZSLATOS CSIZMA”, AVAGY AZ IGÉZET FÖLDJE
Benkő Cs. Gyula képei az Országos Széchényi Könyvtárban február 18-ig.
4. A SZŐKE KLÁN BEMUTATJA: GENNYES TETVEK
Kiállítás a Roham Galériában február 7-ig.
5. JANKOVICS MARCELL
rajzai, grafikái a Forrás Galériában február 22-ig.