A számok bűvölete
Ami itt nincs, azt – titkos fegyverünket, Szabó Róbert Csaba Temetés este tízkor c. művét leszámítva persze – valószínűleg máshol sem érdemes keresni, igaz, ami van, azt se feltétlenül.
A plázamásodik és harmadik szintjéből is szép szeletet kanyarító kereskedés talajszinthez közelebbi osztata Szendi Gábor Paleolit szakácskönyvével, Csernus Imre Drogma és bizonyos Madách Imre Az ember tragédiája c. kötetével üdvözli látogatóit, mondhatni, ez a három a welcome book. Mögöttük színes albumokból képzett gúlák magasodnak, egyebek mellett olyan címekkel, mint „1000 macska”, „1000 állatkölyök”, valamint „1001 épület – amit látnod kell, mielőtt meghalsz”. És ez még csak a kezdet, mert az Újdonságok c. kollekcióban – szintén mások mellett – meg olyanokkal, mint pl. „A 100 legszebb nemzeti park a világon” vagy a „Divattitkok – 1000 apró részlet”. A látogatót valósággal elragadja a számmisztika.
Arrébb művészeti albumok közül szemezgethet a vásárló, még arrébb, a komolyzenének szentelt dobogón a Kossuth Világhíres zeneszerzők című szériájának legjobbjaiból. A könnyűzenei blokkban a „303 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz”, valamint Justin Bieber „Az első lépés az öröklét felé: az én történetem” alcímű hivatalos és eredeti életrajza csigázta fel érdeklődésemet leginkább. Az üvegzet mentén a rajz és a művészet tárgykörébe sorolva találkozhattam az 501 gitárakkord c. szakmunkával, majd világítós földgömbökön csodálkozhattam; itt kezdődik a bolt pazar geográfiai-turisztikai felhozatala, a fantasztikus dömping csak egy ponton szakad meg, Barnabás mackó, Rumcájsz és a Hupikék törpikék falinaptára valahogy elkóborolt ugyanis eredeti helyéről, és még nem talált vissza.
Figyelemre méltó a Világ legszebb helyei címszóval hirdetett könyvkínálat is, és kifejezetten praktikusnak érzem, hogy az „1001 természeti csoda” és más remek munkák mellé odahelyezték az autóvezetők kézikönyvét is – hiszen valahogy el is kell jutni ezekhez a csodákhoz. Utóbb a számítástechnika rejtelmei tárulnak fel és egy ponton a dizájné; mi tagadás, a sport sincs túlreprezentálva, bár számokban igen, itt a legendás gól 100 és a focigyakorlat 101.
A kötelező olvasmányok, a fizika, a földrajz, a történelem és a biológia irodalmán és a természettudományi könyveken túl jönnek az ún. könynyített olvasmányok, köztük a Robinson Crusoe 56 oldalon, majd a scifik, a fantasyk, szakácskönyvek, állatos kötetek (101 kutyatrükk), aztán az ember már be is kanyarodhat egy remek kávézóba, amelyet Frei Tamásról neveztek el, és ahol komplett sorozatokat olvashat végig a publikum ingyen, zavartalanul. A nevezetes riporter nagy becsben van itt, külön könyvespolca van a kedvenceinek, és e polc szépen betakarja a „Libri Mammut könyváruház programjai” feliratú táblát, amely, mint megtudtam, használaton kívül van, az eseményekről a neten lehet tájékozódni.
A szépirodalom – ahogy a vallás, a filozófia, a szociológia, a jog és a történelem – belső mozgólépcsőn elérhető 3. szinten nyert elhelyezést, a választék zavarba ejtően nagy. Ahogy a gyerek- és ifjúsági ajánlaté is, amelyet részint szépen csomagolt gumipolipokkal, de főleg Roman Dirge Lenore című, Kokik 1. alcímű örömforrásával tettek felejthetetlenné számomra a berendezők, tekintve, hogy Lenore egy cuki halott kislány, aki leginkább vámpír mackókkal és megszállott plüssbabákkal szeret játszani.
Kettőért három
Ottjártamkor mindössze egy tárlóra korlátozták az aktuális árleszállítást. A dobogón az Ulpius kiadó kötetei devalválódtak éppen, sok más mellett Örsi Ferenc remek Tenkes kapitánya, továbbá A vámpír csókja című munka és néhány Fejős Éva-románc. Az akciót a jó öreg „kettőt fizet, hármat vihet” metódus szerint szervezték meg, remélhetőleg ingyen van a nejlonszatyor.