Gazdag stafírung
A momentán hatvanegy lelkes közreműködő által szerkesztett, 853 tagú csapat csodát csinál. Igaz, hogy bőven akad ennél attraktívabb, grafikailag átgondoltabb és modernebb formájú produkció a honi cyberélettérben, de az információmennyiséget, a keresési opciók és a találatok számát, az illusztráltságot és a frissességet tekintve nehéz volna ráverni.
Az oldal (balról jobbra haladok) a nap képével indul, amelyet, mint kiderül, a regisztrált tagok szavazatai alapján választanak ki a szerkesztők. E méltatás írásakor Bajnok Béla Budaörsön megcsodálható Városköszöntő című szobra volt látható a kitüntetett helyen az összes elképzelhető információval, amit az alkotásról tudni érdemes. Az úgynevezett műlapon minden harmadik szó megnyílik, megismerhetjük a művész összes alkotásait, plusz a Budaörsön, sőt a megyében, mi több, az egész Isten által nyert országban álló valamennyi köztéri alkotást. E percben egészen pontosan 12 965 művet tart nyilván a site. A budaörsi nőalak mellett a legújabban feltöltött szobrok képei láthatók, a vonatkozó tudnivalókkal ugyancsak gazdagon kistafírozva. A dupla sor alatt az alkotás jellege alapján keresgélhet a kedves néző, tehát aszerint, hogy éppen mondjuk egy szoborcsoportnak, díszkútnak, határkőnek vagy kerékvetőnek szeretne-e utánajárni. Megjegyezném: míves kerékvetőből speciel nemigen lehet Dunát rekeszteni nálunk, a szoborlap tagságának mégis sikerült találnia vagy húszat, vagyis mennyire igaz az, hogy több szem többet lát. Arrébb a legújabb szoboravatásokról olvashatunk képes leírásokat, lejjebb gyorskereső segíti a tájékozódást, még lejjebb pedig részint az alkotók neve, részint a települések neve szerint lehet kutakodni az adatbázisban. A leghalványabb esélyt sem adják meg az embernek, hogy elvesszen a rengetegben.
És a legédesebb delikátok még csak ezután jönnek. Mindjárt az alkotói lista alatt van egy remek évfordulónaptár, amelyben aznap született szobrászokkal és a honlapon nyilvántartott munkáikkal ismerkedhet a publikum. Külön blokkot kaptak a veszélyeztetettnek ítélt művek (amelyekből e percben 307-et mutatnak be) és az elpusztult darabok is (139 tétel pillanatnyilag). Van még itt jobbra egy remek Google-térkép-alapú szoborkereső, ahol ugyancsak több szempont alapján mazsolázhat a szemlélő, azután egy Kiemelt gyűjtemények című almenü, amelyben magyar írók, magyar költők szobrai, Kossuth- és anyagyermek szobrok, valamint megrongált alkotások nyertek elhelyezést. Utóbbiak közül 22 látható a site-on, amit viszont sajnos keveselltem, hisz én magam is tudok kapásból két mellszobrot, amely valamiért (még) nem került fel a listára: a városligeti Ellopott büsztök sétányáról Benedek Elek és Somlyó Zoltán portréját, amelyekből mind össze két, összefujkált posztamens látható úgy a késő paleolit óta. Na végre egy hiba, gondoltam kárörvendve, de aztán egy szimpla településre kereséssel, a „Tudsz róla?” státusú művek között megtaláltam mindkettőt. Egy szó, mint száz: a szoborlap.hu bőven rászolgált, hogy 2010-ben elvigye az Év Honlapja Minőségi Díjat.