Nyomot hagy
Rádió, televízió és kivált az internet nélkül már el sem tudnánk képzelni, hogyan csillapítanánk információszomjunkat. Pedig tudjuk, két századdal ezelőtt csak a nyomtatott sajtóból értesülhettek az emberek a világ alakulásáról. Ahogyan ma a világháló, akkor az egyre szélesebb körben hozzáférhető napilapok, folyóiratok, periodikák és könyvek formálták át gyökeresen amindennapokat. A polgárság kialakulásában fontos szerep jutott nyomdászoknak és kiadóknak. A leghíresebb köztük a reformkori Magyarországon a német származású Heckenast Gusztáv volt. Születésének kétszázadik évfordulójára az Országos Széchényi Könyvtár kiállítást szervezett.
Heckenast élete során ezerháromszáz kiadványt jelentetett meg, kilencszáz magyar nyelvű volt köztük. Jócskán hozzájárult a magyarul olvasó közönség kialakulásához, ami különösen fontos volt egy olyan korban, amikor a német nyelvet preferáló Habsburgok vasszigorral ellenőrizték a lap- és könyvkiadást. A legnagyobb példányszámot szépirodalmiművekből adta el, de nyomtatott nyelvkönyvet, szótárat, enciklopédiát, természettudományi kiadványokat, valamint gyermek- és ifjúsági irodalmat is.
A szervezők a kiadványok mellett számos ínyencséget is bemutatnak, mint Arany János Toldi estéjének első kéziratváltozatát vagy az ugyancsak Heckenast nyomdájában készült, a szabadságharc idején forgalomba került Kossuthbankókat. Az igazi kuriózum viszont az eredeti, sassal díszített, Columbia gyártmányú vassajtó, amelyen Heckenast és társtulajdonosa, Landerer Lajos nyomtatta ki 1848-ban a márciusi ifjak 12pontját.
Ha iskoláscsoport jelentkezik, egy nyomdászmester megmutatja, hogyanműködött a vassajtó. Beleképzelhetik magukat a költő helyébe, aki azon a délelőttön leült egy asztalhoz, és gyöngybetűkkel papírra vetette előző nap írt versét. A fáma szerint, ahogy az első versszak végén leírta, „hogy rabok tovább / Nem leszünk!”, már adta oda szedésre, ő meg folytatta a körmölést. Az utolsó strófát már egyenesen a szedőnek diktálta, hogy minél gyorsabban kinyomtathassák a teljes Nemzeti dalt.
Infó
VÁLLALKOZÁS, KULTÚRA, POLGÁROSODÁS Heckenast Gusztáv-emlékkiállítás az Országos Széchényi Könyvtárban március 30-ig (a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával).
Top 5
1. AMERIGO TOT: MESÉLŐ TÁRGYAK
Magyarországon eddig még nem látott művek a Koller Galériában.
2. DOSTALGIA
Harmincéves a PC, tisztelgés a mikroprocesszor előtt a Közlekedési Múzeumban.
3. KAISER OTTO: RODIN SZERELME
Tunyogi Henriett balettművészérzéki pózokban az Alexandra Könyváruház fotókiállításán.
4. FÜLÖP GÁBOR: VÍZ SZOBROK
az acb Kortárs Művészeti Galériában.
5. A ROCK AND ROLL OF FAME MAGYAR JELÖLTJEI
drMáriás a Ráday utcai Erlin Galériában és a Galéria IXben.