Tárlat a krimóban
Hetedik állomásához érkezett a Portfolio Points (PP), amelynek különlegességét az adja, hogy a szervezők nem csupán a „hagyományos” kiállítóterekbe álmodtak tárlatokat, de az alapvetően más funkciót szolgáló intézményekbe, a már említett kávézókba, kocsmákba, sőt üzletekbe is.
A ma már Suppré-Neopaint néven működő városi művészcsoport 2008 tavaszán hozta tető alá az első PP-t. Egy milánói ötlet továbbfejlesztéséből, illetve átgondolásából sarjadt ki a sorozat. Jankovits Barnabás főszervező egyszer, mikor az olasz városban járt, érdekes kezdeményezésnek volt tanúja. Egy főleg loftokból, gyárépületekből álló zónában minden év áprilisában összefognak a cégek, hogy az alapvetően más funkciókat szolgáló tereket néhány hétre kultúrövezetté alakítsák át, nem spórolva sem a pénzzel, sem az energiával. Jött a kérdés: miért nincs valami ilyesmi Budapesten is?
Jankovits Barnabás akkoriban egy kiállításszervező cégnél dolgozott, a fiatalok úgymond megcélzása volt a feladata. A PP-vel ugyan nem találta fel a spanyolviaszt, már ami a különleges helyszíneket illeti: akkoriban már elterjedt, hogy egyes vendéglátóipari egységek falain is láthatók olykor fotók, festmények, grafikák – a trouvaille-t leginkább a promóció kitalálása jelentette. Hiába látható ugyanis egy mellékutcai kiskávézó falán egy mégoly színvonalas anyag, Jankovitsék azt vették észre, hogy az ilyen kiállítások ismertsége finoman szólva is hiányos. A művészeken, az ő családjukon, valamint a helyek törzsvendégein kívül alig tud valaki ezekről a megmozdulásokról.
– Eszünkbe jutott, hogy ha összefogjuk a helyszíneket, közös promóciót építünk, és fesztiválhangulatot kerekítünk az egész köré, akkor lényegesen több esetleges érdeklődőhöz juthat el a hír. Ez mindenkinek jó reklám, a művésznek és a kiállítótérnek is – mondja a főszervező. Felidézi, mikor először keresték meg a kiszemelt helyeket, azok vezetői nem értették, miért jó nekik a PP. Később azonban, mikor elkészült a programfüzet, és megnyíltak a kiállítások, megértették.
Évente kétszer rendezik meg a PP-t. Míg az őszi rendezvények értelemszerűen többnyire épületen belül szerveződnek, a tavasziak a szabadtéri projektekre próbálnak fókuszálni. A jövőben egyre inkább az a cél, hogy előtérbe kerüljenek a kültéri faldekorációk, s szeretnék bevonni a programba az üresen álló helyiségeket, házakat, adott esetben a lepattantabb tereket is.
A visszajelzések alapján már az első sorozat is sikeresnek volt mondható. S hogy mi a mértékegység? Egyértelműen a feedback – hiszen a szombaton a Merlinben megrendezett Grand Opening elnevezésű nyitóbuli kivételével az összes rendezvény, kiállítás ingyenes, így nem lehet tudni, hányan látják összesen a PP-s kiállításokat. Kizárólag a helyszínek vezetőinek a beszámolóira hagyatkozhatnak, akik mindig elmondják, hogyan sikerült a megnyitójuk, ugyanazokat az arcokat látták-e, akik mindennap ott ülnek, s hogy hányan érkeztek például programfüzettel a kezükben, kifejezetten a kiállításra. De az is a sikert, az egyre növekvő népszerűséget mutatja, hogy a művészek és a helyek maguk jelentkeznek a szervezőknél, hogy szeretnének részt venni a programban. Működik a dolog.
Bevételre egyelőre a kisebb-nagyobb támogatók dotációja és a Grand Opening révén tesznek szert. A rendezvénysorozat tehát megáll a saját lábán, nem ráfizetéses. De a jövőbeli célokról Jankovits azt mondja, egyre több kísérőprogramot, kulturális megmozdulást szeretnének a PP-be applikálni. Ezek viszont csak úgy jöhetnek létre, ha még több támogató érzi úgy, szívügye, hogy pár hétre színesek legyenek a belvárosi falak. Kívül és belül is.
Megtekintésre ajánljuk
Jankovits Barnabás a programdömpingből például a Mega One nevű graffitiművésznek a Shopp Galériában (Wesselényi utca 13.) látható anyagát, az ArtBázis Összművészeti Műhely (Horánszky utca 25.) csoportos, a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója új tagjainak munkáiból válogatott tárlatot, valamint a Krea Kortárs Művészeti Iskola (Október 6. utca 18.) Térélmény című kiállítását ajánlja. De azt mondja, Korcsmár Eszter Kores képzőművésznek a Faur Zsófi Galériában (Bartók Béla út 25.) látható legújabb munkáit sem érdemes kihagyni. Rekommendáljuk még a Jókai téri Kiadó Kocsma és Galériában látható kiállítást is, itt Lobot, az 1000% csoport és az S*10 kiadó állandó grafikusának munkáiból látható válogatás. De a Next Wave Europe (Csaba utca 24/A) Pic Or It Didn’t Happen! című közösségi, ha úgy tetszik: civil fotókiállítása is közel áll a szívünkhöz. A Portfolio Points teljes programja a www.portfoliopoints.com webolaldon böngészhető.