Hideg ellen hideg
Volt egy barátom, aki a kertmoziban, amikor elkapott minket a késő nyári éji zimankó, meglepő módszerrel védekezett: szépen levetette a felsőruháit, félmeztelenül vacogott, amíg Ötvös Csöpi pofozta a magyar műkincsek elrablóit. Öt perc után felöltözött, és annyira jó érzés volt visszabújni a viszonylag meleg ruhába, hogy egy ideig nem is fázott.
Körülbelül ezt a módszert ajánlja a Nordic Symphony. Odakint hideg és sötét, odabent még hidegebb és még sötétebb, Arvo Pärt csöndes harangozása Britten emlékére. Végre egyszer nem értünk szól a harang. Nem is Brittenért, az igaz, hiszen semi, se Pärt nem ismerhette. Pärt számára Britten halála talán a felnőttkort jelentette, addig hihette, hogy egyszer még találkozik olyan elismert zeneszerzővel, aki hallgatható, a szó hétköznapi értelmében véve is örömöt okozó zenét komponál. Attól kezdve Pärt magára maradt Európa szélén. A folytatást tudjuk, ő is beljebb jött, Európa is fordult, ma Pärt az a fiatal szerzőknek, ami neki volt Britten, élő és szerethető klasszikus.
Hiába próbálnánk tagadni, észak azért északi, hideglelős zenékkel szórakoztat, a nagy kivétel Grieg dübörgős zongoraversenye, csalinak kapjuk, ráharapunk a romantikus kenyérbélre, de csak azért, hogy a langy tengerből a jeges partra rángassanak Sibeliust hallgatni. Nem panaszként mondom, hiszen ha körülnézünk tágabb pátriánkban, Európában,mit látunk? A baj mindig délen van, ahol az emberek a jég hátán ismegélnek, azon egyszerű oknál fogva, hogy nincs jég. Vígan füttyögnek könnyű kabátban, kicsit sápadtabb a nap, de azért nap. Észak, az komoly dolog. Ott föl kell készülni, át kell vészelni, tervezni kell és a terveket betartani, védekezni a világ ellen, és nem a széles tereken trafikálni.
Ilyen észak zenéje Sibelius szimfóniája is. Szabályos, nagyzenekari, négytételes, nem énekelnek benne. Finnországban különösen népszerű, mert a finn zene és a finn kultúra ezzel a zenével mutatta meg önállóságát abban az időben, amikor az oroszok éppen korlátozni kívánták a finn nyelv használatát. Ezt azonban ma már alig érezni. Csak a zenét, ahogy lassan, ráérősen végighömpölyög, áttisztít, legyalul, lekerekít. Utána aztán támadhatatlanul lépünk ki a világba, a fázós csillagok alá.
Infó
NORDIC SYMPHONY ORCHESTRA Arvo Pärt, Grieg, Sibelius művei a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben november 27-én fél 8-kor.
Top 5
1. MITŐL SZÓL...?
A Miskolci Szimfonikus Zenekar koncertjei a miskolci Művészetek Házában november 21–24-én naponta délelőtt és délután.
2. JÁTÉKOS MUZSIKA 7X10 PERCBEN
A műsort Czigány György vezeti az Óbudai Társaskörben november 23-án délután 5-kor.
3. LISZTI-HISZTI
Liszt születésének 200. évfordulóján a Klebelsberg Kultúrkúrián november 24-én délelőtt fél 10-kor.
4. HAYDN-MOZART PLUSZ
A Budapesti Fesztiválzenekar az Olasz Kultúrintézetben november 25-én este háromnegyed 8-kor.
5. VÁCZI DÁNIEL QUINTRIO
a nagykovácsi Muflon itatóban november 26-án este 8-kor.