Mátyás fia
Egymás után jöttek ki egy-két-négy kötetes külföldi tudástárak magyar változatai, és végre lendületet vett a még a hetvenes években elindított Magyar Nagylexikon kiadá sa is. Más kérdés, hogy az államilag ellenőr zött elhallgatáso kat és torzításokat mennyi trehány-össze gányolt és mennyi gondos-alapos munka váltot ta föl. S most ne is foglalkozzunk az amatőr mindentudók sumerológiai, ufológiai, sámá no ló giai vagy rovásírástani meg nyilvánulásaival.
De amilyen gyorsan jött el a lexikonok ideje, úgy áldozott le az internet térhódításával. A gyorsan avuló és nehézkesen kereshető nyomtatott tudás nem versenyezhet a számítógép sebességével és a világháló végtelenségével.
Megél viszont egy régi-új műfaj: nevezzük cáfolatkönyvnek. „Amit rosszul tudtok.” „Amit nem úgy tanítottak.” „Amit nem tanítottak az iskolában.” A második-harmadik kategóriába tartozik Bánó Attila könyve. Jól tudjuk-e, amit tudunk?
Kit tisztelhetünk Dózsa Györgyben? Biztos, hogy a Csele patakba fulladt II. Lajos király a mohácsi csata napján? Valóban parasztlányok vérében fürdött Báthory Erzsébet?
Másrészt tudtuk-e egyáltalán? Például azt, kinek a gyermeke volt Mátyás fia, Corvin János?
Azt tanultuk, hogyMátyást nem saját gyermeke, hanem II. Ulászló követte a trónon, pedig volt egy fia. Igaz, nem két felesége egyikétől való, de elismerte, hogy az övé, és szerette volna, ha apjához méltó tisztséghez jut. Ha nem lehet magyar király, legalább a horvátok uralkodójaként élje le életét.
Annál rejtélyesebb, hogy ki volt az anya, és hol találkozott vele a nagy király. Annyit elárulok, hogy a hölgyet Borbálának hívták, s nem járt rosszul, amiért egy este engedett a király udvarlásának:
„Mátyás a gyermekét négyéves korában magához vette, és nagyanyjával, Szilágyi Erzsébettel, valamint jeles tudósokkal neveltette. Borbála idővel látogathatta a fiát, és nemegyszer tapasztalhatta a király jóindulatát és bőkezűségét. Beatrix királynétól viszont óvakodnia kellett, mert (Fraknói szerint) rögeszméjévé vált, hogy meddőségét Borbálának köszönheti: bizonyára megátkozta őt. Beatrix nagyon szeretett volna trónörököst szülni, és ennek érdekében még miseruhát is ajándékozott a klosterneuburgi monostornak, de sem ez, sem az ima nem segített.”
INFÓ
BÁNÓ ATTILA: 55 MEGHÖKKENTŐ ESET A MAGYAR TÖRTÉNELEMBŐL, Athenaeum Kiadó.
TOP 5
1. SOMOGYI GYŐZŐ: A SZABADSÁGHARC KATONÁI
Cser Kiadó. Magyar hadiviseletek.
2. SZABÓ JÁNOS SZERK. : MOHÁCS
Osiris. Nemzet és emlékezet sorozat.
3. HERMANN RÓBERT: I. FERENC JÓZSEF ÉS A MEGTORLÁS
Új Mandátum. Arad és Pest vértanúi: a császár-király felelőssége.
4. THOMAS L. FRIEDMAN: ÉS MÉGIS LAPOS A FÖLD HVG.
A XXI. század története a New York Times újságírójától.
5. MAGÁNÉLET KÁDÁR JÁNOS KORÁBAN
Corvina. Történelmi intimitások képeskönyve.