Párizsi tégla

Új, értelmes és méltó funkciót adni egy felújított épületnek a régi szépség megtartásával: mégiscsak lehet drukkolni más ember meggazdagodásának.

Adjon csak el minél több könyvet, bort, képet, szobrot, porcelánt Zsolnay-kandallót, és a profitot saját kényelme mellett használja a köz kényeztetésére! Áldásunk rá, nem?!

Goldberger Sámuel 1892-ben hozta létre párizsi áruházát a Kerepesi (ma Rákóczi) úton, amely 1903-ban 12 emberéletet követelő tűzvész áldozata lett.

Éppen száz éve nyitotta meg az Andrássy út közepén a nyújtott tégla alakú Párizsi Nagyáruházat, a Fővárosi Kaszinó neoreneszánsz épületének átalakításával. Micsoda nagyszabású elképzelés hozta létre az akkor rendkívül gyorsan fejlődő főváros szívében: hétemeletnyi vásárolni valót kínált az akkori idők luxusának megfelelő körülmények között: üvegfalú liftekkel, Lotz Károly és Feszty Árpád freskóival borított bálteremmel, a tetőn korcsolyapályával!

A II. világháború után sokáig könyvraktárnak használták, 1958-tól a múlt évezred végéig ez volt a Divatcsarnok. A belváros kereskedelmi viszonyainak átalakulása gazdaságtalanná tette a működtetését, és örülhetünk, hogy tíz év szünet után 2009-ben pompázatosan született újjá az épület.

Még ha a tetőn nem lehet is korcsolyázni – a régi módszert: ha eléggé hideg volt hozzá, a gondnok vízzel felöntötte a bitumenes tetőteraszt, amúgy sem engednék –, és csak az alsó két emeletet hasznosítja a bérlő. Ja, várni kell még a száz évvel ez előttihez hasonló fellendülés beindulására.

Az Alexandra könyváruháza este tízig várja a vevőket, mozgólépcső visz a Lotz-teremhez, amelynek hatalmas terében kávézó működik meglepően nagy látogatottsággal. És a másodikon a múlt héten nyílt meg a Párisi Galéria és Művészeti Szalon.

Nem szégyellem, hogy jó hírét próbálom itt kelteni, mert valahogy mindig így képzeltem: a kultúra áru, amelynek eladására a megfelelő helyet kell megteremteni. Jöjjenek a vevők, nézegessenek, és ha kedvük-pénzük van hozzá, vegyenek antik vagy ma tervezett bútort, iparművészeti tárgyakat, ékszereket, szobrokat vagy egy Bernáth Aurélt, Czóbelt, Deim Pált, Szabó Vladimirt.

Csak minél többen kapjanak rá.

INFÓ

A PÁRISI GALÉRIA ÉS MŰVÉSZETI SZALON a Párizsi Nagyáruház (Budapest VI., Andrássy út 39.) második emeletén.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.