Kényszerű diétán a kultúra
Az intézkedés az állami szférában 577 milliárd forintos „maradványtartási kötelezettséget” rendel el (ezt az összeget tehát idén semmiképp sem lehet elkölteni), ezenkívül 37,4 milliárdot zárol (elvon). A „maradványtartásra” kötelezett tárcák között a második legjobban érintett a kultúráért is felelős Nefmi, 102,7 milliárddal. Ezenfelül 4,5 milliárdot zárolás címén elvonnak a minisztériumtól. Jellemző, hogy míg a közigazgatási minisztérium által támogatott egyházi közgyűjteményeket, közművelődési intézményeket, kulturális programokat és az egyházi műemlékvédelmet a kabinet eleve mentesíti a megszorítások alól, a nem egyházi szférában (a Nefminél) ilyen kedvezményt nem ad a kultúrának. Csak „rendkívül indokolt, egyedi esetben” lehet mentesítést kérni, amit a miniszterelnökségi államtitkár bírál el.
A kormány már a megszorítás kihirdetése előtt visszatartotta a pénzeket. Lapunk először az előadó-művészeti pályázatok független színházi nyerteseitől értesült arról, hogy a július 6-án megítélt támogatásokról szeptemberig még szerződést sem kötöttek, nemhogy a pénzt utalták volna. E hónapban négy írószervezet (Magyar Írószövetség, József Attila Kör – JAK, Fiatal Írók Szövetsége – FISZ, Erdélyi Magyar Írók Ligája) nyílt levélben fordult a miniszterelnökhöz amiatt, hogy ebben az évben még nem kapták meg – az egyébként roppant szerény, legfeljebb néhány milliós – állami támogatásukat. (Egyedül az Írószövetségnek folyósították dotációja egy részét, 4 mil liót.) Mindez persze érinti a Szépírók Társaságát és más művészeti ágak hasonló szervezeteit. Tegnap végre fordulat következett be: a Nefmi közleményben tudatta, hogy 1 mil liárd 346 millió forint NKA-nak történő átcsoportosításáról intézkedett Réthelyi Miklós miniszter. Ebből az összeg ből, melyet az NKA voltaképpen „postásként” továbbít, kaphatják meg a minisztériumi pályázatokon elnyert működési pénzüket a zenekarok és énekkarok, a független színházak (beleértve a kiemelt művészeti célokat teljesítők is) és a művészeti szervezetek. A tárca átutalta a Közkincs hitelprogram idei tőkeés kamattörlesztését is.
Az állami kulturális intézményhálózatot azonban, mivel nem mentesítette a kormány, szintén sújtani fogja a „maradványtartási kötelezettség” és az elvonás, ám ennek mértékéről nincs hír. A Nefmi ismét csődgondnokként működhet körükben, idén már nem először, hiszen két pénzügyi zárlat is volt az év elején. Ezek összesen 1,6 milliárdos elvonással sújtották például a legnagyobb mecénás szervezetet, a Nemzeti Kulturális Alapot (NKA). Krucsai Anikó, az NKA gazdasági igazgatója úgy véli, mivel az alap nem szerepel a listán, elvileg nem érinti a mostani megszorítás (ellentétben az NKA igazgatóságával, amely önálló költségvetési szerv). Jankovics Marcell, az intézményt irányító bizottság elnöke viszont azzal számol: bár a forrásként szolgáló szerencsejátékadó-bevétel növekedése miatt örvendetesen 10 milliárdra emelték az NKA jövő évi előirányzatát, ennek csak mintegy 70 százalékára számíthatnak majd. Ez azonban még nem dőlt el.
A művészeti szervezetek támogatásai ügyében a mostani fordulatot föltehetően siettette, hogy hétfőn kérdést intézett az illetékes államtitkárhoz a parlamenti ülésen L. Simon László, a kulturális bizottság fideszes elnöke. Szőcs Géza államtitkár a kifizetés késlekedésének okait firtató érdeklődésre nem válaszolt, viszont gyors intézkedést ígért, ami tegnap következett be. A tárca említett közleménye szerint az államtitkár kérte az NKA igazgatóságát, hogy a lehető legrövidebb időn belül készüljenek el minden nyertes pályázóval a támogatás folyósításához szükséges támogatási szerződések. Ez korábban is így lett volna, ha időben utalják a pénzt.