A Guardian nem adja ki informátorait

Példátlan jogi támadást tervezett a brit The Guardian újságírója, Amelia Hill, de átvitt értelemben inkább a sajtószabadság ellen a Metropolitan Police.

A londoni rendőr-főkapitányság bejelentette: a bírósághoz fordulva próbálja elérni, hogy a lap, illetve annak munkatársa az Official Secrets Act, a hivatali titkok kezelésére vonatkozó törvény szellemében nevezze meg a nyári lehallgatási botrány kirobbantásához segítséget nyújtó forrásait. A rendőr-főkapitányság (MPS) arra hivatkozott, hogy a kötelékében dolgozó kiszivárogtatók azonosítása, az esetleges szabálysértések megállapítása érdekében folyamodna e drasztikus eszközhöz. Az MPS „elismerését fejezte ki” a The Guardian tántoríthatatlan elkötelezettsége iránt, ahogy nyilvánosságra hozta a lehallgatásokat. A lapnak múlhatatlan érdemei voltak abban is, hogy kibogozta, az eredeti rendőrségi vizsgálat nem követett el mindent a News of the Worldnél követett gyakorlat mértékének feltárása érdekében. A rendőr-főkapitányság elismerte: a „whistleblowing”, a belső információszolgáltatás és a tényfeltáró újságírás általában fontos közérdeket képvisel, ám úgy látta, erről ebben az esetben nem volt szó.

A nyilatkozat nyomban szenvedélyes reakciókat váltott ki. Alan Rusbridger, a Guardian tekintélyes főszerkesztője azonnal közölte, hogy a lap „mindent el fog követni, hogy ellenálljon ennek a rendkívüli követelésnek”. Nem volt meglepő, hogy Tom Watson munkáspárti képviselő, aki következetesen kiállt a News of the World elfogadhatatlan módszereinek felderítése és leállítása mellett, „a hatalommal való felháborító viszszaélésnek és teljesen elfogadhatatlannak” nevezte a megfélemlítési kísérletet, különösen annak fényében, hogy a Met Police több mint tíz éven át vacakolt látható eredmény nélkül a nyomozással. A Brit Újságírók Országos Szövetségétől (NUJ) is elvárható volt, hogy szárnyai alá veszi a sajtómunkásokat. Mint a szervezet főtitkára, Michelle Stanistreet hangsúlyozta, a „források megvédése olyan alapjog, amit az Európai Emberi Jogi Bíróság ismételten a sajtószabadság alappillérének nevezett”.

Az a szolidaritás viszont, amit a baloldalhoz közel álló lappal rivalizáló konzervatív sajtó tanúsított a Guardian szerkesztősége iránt, igazán rokonszenves volt. A The Daily Telegraph a „sajtószabadság elleni közvetlen támadásnak” nevezte a Metropolitan Police akcióját. A legnagyobb példányszámú országos napilap feltette a kérdést, vajon a Met „komolyan gondolta-e, hogy a lehallgatási botránnyal kapcsolatos első bírósági eljárásnak éppen azokra az emberekre kell vonatkoznia, akik a kihágásokra fényt derítettek?”. A július elején bezárt News of theWorldhöz hasonlóan Rupert Murdoch sajtóbirodalmához tartozó The Times vezércikke a londoni rendőr-főkapitányság szemére hányta, hogy „a hivatali titokkezelésről szóló törvényt nem a közérdek védelmében használja fel, hanem önző célokat követ, és ezzel a büntetőeszközzel próbálja leállítani az újságírók oknyomozó tevékenységét”. A The Times úgy értékelte, hogy a rendőrségi kísérlet „nem pusztán a Guardian munkáját korlátozza, hanem sérti a szólásszabadság elveit és a szabadon működő sajtó működését is, illetve veszélyezteti a tényfeltáró újságírás jövőjét”. Sokak véleményét fejezte ki Hugh Grant, a világhírű filmszínész, aki a Lehallgatottak csoport nevében elmondta, mennyire reménykedtek mindazok, akik szenvedő alanyai voltak az NoW manipulációinak, hogy az újraindított vizsgálat vezetői „jó rendőrök, akik restellik elődeik és kollégáik viselkedését”. Mindez a nyomás láthatólag túl sok volt a Metropolitan Police számára, mert kedden késő este kiadott közleményében jelezte: az Őfelsége ügyészségével folytatott konzultáció és egyéb jogi szakvélemények meghallgatása alapján, legalábbis egyelőre, eláll attól a tervtől, hogy a péntekre kitűzött bírósági ülésen a törvény erejével érje el: a Guardian nevezze meg informátorait. Közben a Murdoch-birodalom rossz lelkiismeretének döntő bizonyítékaként a News International rekordösszeget, kétmillió, a sajtócézár személyesen pedig további egymillió fontot ajánlott fel Milly Dowler családjának. A 2002 márciusában meggyilkolt tinédzser mobiltelefonjának a rendőrségi nyomozást is gátló manipulációjáról megjelentetett tudósítás gyorsította fel a lehallgatási botrányt és vezetett napok alatt a News of the World bukásához.

A The Guardian szerkesztősége Londonban
A The Guardian szerkesztősége Londonban FOTÓ: EUROPRESS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.