Alulról szerkesztett műsor

Miután még a tavasszal lezajlott a magyarhangya művészfilmes bérletprogramja – melynek keretében a moziforgalmazásba nem kerülő műveket mutattak be –, mindenki kíváncsi volt, hogy a jelenlegi filmforgalmazási rendszert ódivatúnak tartó, fiatalokból álló civil kezdeményezés vajon mivel fog legközelebb előrukkolni. Most kiderült: az „interaktív” mozgóképterjesztést magára vállaló csapat a budapesti Odeon Lloyd moziba költözik be, hogy ott radikálisan átrendezze a műsorstruktúrát.

Az Odeon18 név alatt futó, most induló programsorozat alapelve a Donát Péter vezette magyarhangyások szerint az, hogy a műsorterv nem a forgalmazók megjelenéseihez, hanem a közönség kívánságaihoz igazodik majd. Az ősz folyamán legalább két tucat, rendszeresen jelentkező tematikus sorozatot indítanak, amelyek szerkesztését egy-egy újságíró, blogger, közéleti személyiség, civil szervezet vagy kulturális honlap vállalja majd magára. Ezenfelül a magyarhangya tagjai a tartalmak közti „navigációt” is szeretnék megkönnyíteni a mindenkori közönségnek: a különféle közösségi fórumokon keresztül párbeszédet indítanak a film szerelmeseivel, vagy ahogy Donáték fogalmaznak, megkísérlik felépíteni „a jövő mozijának alulról szerveződő publikumát”. A cél az, hogy akár a kerületi nyugdíjasok speciális filmigényeit is teljesíteni tudják a moziban.

Az őszi tematikus sorozatok az ötletgazdák szerint tágítják majd a közösségi mozizásban rejlő lehetőségeket: tulajdonképpen a bloggerek és közösségük által szervezett minifesztiválok követik majd egymást. Például októberben indul a Hangosan a némák névre hallgató zenésfilmes összefogás, melynek keretében zenészek és DJ-k újragondolják egy általuk választott némafilm zenei világát, melyet a korszak hangulatát megidézve, élőben adnak majd elő a moziban. Novemberben pedig divattal kapcsolatos sorozat indul az Odeonban, továbbá gasztrobloggerek a témába vágó filmekhez készítenek enni- és innivalókat – sok meglepetéssel.

A magyarhangya tervei közül mindazonáltal a legizgalmasabb a különböző videomegosztókkal (például a Vimeóval) való együttműködés, valamint úgynevezett Crowdfounding oldalakkal való kooperáció: ezeken magánemberek, amatőrök győzhetnek meg bárkit, hogy finanszírozzák a produkcióikat, így akár aprópénzekből is összeszedhetik egy-egy mű költségeit. A Kickstarter, az Indiegogo, a Ulule, a Rockethub vagy a Fundbreak a könyvtárából általában saját fesztivált is szokott rendezni a világ boldogabbik felén, és ezek a művek nemsokára Magyarországon is elérhetők lesznek.

Aki pedig hirtelen fellelkesülve már mostanában akar mozizni, annak rögtön itt van a Jancsó Miklós kilencvenedik születésnapja alkalmából rendezett, művészeti esttel egybekötött vetítéssorozat: szeptember 22-én fél hattól az egykori Stúdió 80 legendás Jancsó–Hernádi adása lesz látható. Este hét órakor a rendezőt személyesen köszöntik az Opál Színház tagjai (Triceps, Falcsik Mari, Kettős Tamás és Paizs Miklós), akik előadásukkal kifejezetten erre az alkalomra készülnek. Őket követi Suttogó delek név alatt Áldozó Krisztián Aldo, Dávid András, Bartha Márk Defa Aldo, Defa és Petrás Hanna egy izgalmas slam, beatbox és népdal produkcióval. Az est lezárásaként pedig a Fényes szelek című alkotást tekintheti meg a közönség. A hét végén a Jancsó 90 olyan ritkán látott filmekkel folytatódik, mint a Magánbűnök, közerkölcsök, A harangok Rómába mentek és a Pacifista, illetve a Szegénylegények, az utóbbi angol felirattal is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.