Otthonra talál a jelen
A Szent Márton hegyén álló pannonhalmi épületegyüttes arculatát főleg a román stílusú bazilika és altemplom, valamint a gótikus kerengőfolyosó határozza meg. Az évszázadok során azonban barokk és klasszicista épületekkel is kiegészült a monostor.
– A különböző korszakok egymásra rakódott jellegzetes építészeti jegyei, üzenetei minden szépségükkel együtt is kaotikusnak hatnak, s akadályozzák a bazilika spirituális értékeinek érvényesülését – indokolta a felújítás céljait Fehérváry Jákó, az átalakítás liturgikus és teológiai alapjait kidolgozó Bazilika Műhely vezetője. Ez a szerzetesi közösség arra vállalkozott, hogy „az építészet nyelvére fordítja le az istentisztelet nyelvét”.
A kihívás újabb alkalmat adott a mai egyházi közösség önértelmezésére is – mondta Várszegi Asztrik. –Választ kell adnunk arra a kérdésre, hogy a II. Vatikáni Zsinat után megújult liturgiával és az ugyancsak megújult monasztikus szerzetesi identitással miként találhatunk otthonra a saját bazilikánkban.
John Pawson dizájnépítész olyan felújítást tervezett, mely megszünteti a kényszerű „spirituális kompromisszumokat”, megőrzi a hely szakrális atmoszféráját, de egyben nyitottságát is. A vizuális tisztaság és a funkcionális egység megteremtését hangsúlyozza. Pawson munkatársa, Stefan Dold építész és Gunther Zsolt felelős tervező által ismertetett elképzelések a középkori bazilikabelső szinte minden elemét érintik. A felújítást követően a barokk átépítések és Stornó Ferenc XIX. századi restaurációs beavatkozásának nyomaival már nem találkozhat a látogató. Kikerül a Stornó által tervezett szószék – a Millenniumi templomba helyezik át –, a Szent Márton üvegablakot kicserélik, új kőoltárt építenek.
A templom plánumrészét vizuálisan és valóságosan is úgy növelik meg, hogy meredekké teszik a megemelt szentély lépcsőjét. Az altemplomba a monostor védőszentjének, Szent Mártonnak az ereklyéi kerülnek, s ott marad Habsburg Ottó szíve is. A bazilika 130 éves padlózatát is felbontják, a kápolna, a barokk sekrestye és a kripta padlózata viszont érintetlen marad. Az új bútorok diófából, a korlátok, mécsestartók, falikarok, gyertyatartók bronzból készülnek. Egy angol fénytervezőműhely álmodta meg a bazilika új, belső világítását. A felújítás restaurátorai: Springer Ferenc, Zahora András és Zágoni Péter.
A bazilikában már folynak a munkálatok, s a tervek szerint jövő augusztusban föl is szentelik a főtemplomot, mely várhatóan már júniusban elkészül. A 85 százalékban pályázati pénzekből megvalósuló felújítás kivitelezését a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. nyerte el.
A bazilika át – vagy vissza – alakításával párhuzamosan egy új látogatói bejáratot is megépítenek Pannonhalmán. Ez a Hóman bástya mögé rejtett lépcsőház és liftépület tíz és fél méteres szintkülönbséget hidal át. Egy fénykút segítségével megmutatják a középkori várfal egy részét is a látogatóknak, mondta el a tervező, Czigány Tamás.
A főapátság a felújítási munkálatok ideje alatt is látogatható, a Kosaras-dombon található turistafogadó épületen keresztül. Az egyre növekvő turistaáradat kulturáltabb kiszolgálása érdekében a pannonhalmi monostorban is bevezetik az audio guide rendszert, mely lehetővé teszi, hogy a világörökség részét megcsodálni akaró hazai és külföldi látogatók saját ritmusuk szerint járják végig a megtekinthető építészeti, szakrális és művészeti értékeket.