Lassan leperegnek
Ezután a 2006-ban indult és csúcspontján közel 500 középiskola által megrendelt – és ingyenesen megkapott – Zsánerben című esszésorozat újabb darabjaira sem lehet számítani. Pedig ezek az egyébként bárki által nagy haszonnal tanulmányozható szövegek nem csupán üde színfoltokat jelenthettek a mozgóképés médiaismeret tantárgyat tanulók és oktatók számára, hanem bizonyos értelemben nélkülözhetetlen segédanyagok is voltak.
– 2010-ben a programot kiterjesztettük a határon túlra, több magyar nyelvű iskolát megkerestünk Erdélyben, Kárpátalján és a Vajdaságban is – mondja Szalóky Bálint, a Mozinet főszerkesztője. – Több száz iskola öt éven keresztül kérte, hogy küldjük nekik a magazint. A rovat anyagait és a lap egészének cikkeit is felhasználták az oktatásban, és saját beszámo lóik szerint mindez segítette a tanárokat, hogy a film iránti érdeklődést felkeltsék a diákokban, illetve elmélyítsék az ismereteiket.
A Zsánerben rovat egyébként az első két évben műfajtörténettel, a rákövetkező kettőben a műfajiság és a szerzőiség kapcsolatának elemzésével foglalkozott, az utolsó, most „lezárt” időszakban pedig a híres színészekhez kapcsolódó karaktertípusokat mutatta be.
Ugyanakkor a Mozinet eltűnését nem közelíthetjük meg pusztán az esetleges pechek vagy sikerületlen döntések felől, mert bár még működik ugyan, de komoly bajban van a több mint fél évszázada elindított Filmvilág folyóirat is. Schubert Gusztáv, a havilap főszerkesztője állítja: ma már a teljes itthoni filmlapkiadás megszűnésére kell számítani.
– A krízis kiváltó oka az MMKA össze omlása – mondja. – A filmművészeti folyóiratok és honlapok állami támogatásamajd két évtizeden át jólműködött,még akkor is, ha az MMKA-nál megpályázható összeg mindig is szűkös volt, és 2005 óta folyamatosan csökkent. De olyasmi elképzelhetetlen volt, mint ami tavaly történt. Az MMKA – mint az előző 18 évben mindig – 2010-ben is kiírta a pályázatát a filmlapkiadás támogatására. A pályázatokat a szakkollégium rendben elbírálta még szeptember elején, az elnyert összegek folyósítására azonban már nem került sor, mert az MMKA pénzét a kormány befagyasztotta. Ez 2010 őszén még átmeneti intézkedésnek látszott, december 7-én azonban a parlament nem szavazta meg a magyar filmszakmának szánt 3,5 mil liárd forintos támogatást, ezért az MMKA kuratóriuma úgy döntött, hogy annulálja a már lebonyolított pályázatokat. Magyarul: a filmlapok 2010-ben nem kapták meg az MMKA-pályázaton megítélt pénzüket.
A helyzet idén még tovább súlyosbodott: a Nefmi 2011 februárjában ugyan észrevette és felmérte az MMKA összeomlása nyomán kialakult válságos helyzetet, egyúttal ígéretet is tett a megoldásra, de a filmlapok új támogatási rendszerét mind a mai napig nem dolgozta ki. A magyar filmművészeti folyóiratok és honlapok tehát ezidáig a 2011-es támogatásukat sem kapták meg.
Schubert Gusztáv úgy véli: a honi politika, kimondatlanul bár, de a mai napig is a „maradványelv” szerint kezeli a kultúra és az oktatás ügyét. Válság ide vagy oda, szerinte egy nemcsak a szavak szintjén, hanem valóságosan is meglévő „tudásalapú társadalomban” egyáltalán nem okozhatna gondot az igényes filmlapoknak és irodalmi folyóiratoknak, vagy akár a művészmoziknak, hogy megéljenek a piacról.