Veszélyben a körzeti stúdiók

A közszolgálati rádió és televízió regionális szerkesztőségeiben néhány hete végrehajtott drasztikus létszámleépítés után újabb „költségtakarékos karcsúsítás” fenyegeti e vidéki szakmai műhelyeket: úgy tudjuk, hogy a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) megszünteti a regionális híradók gyártását, s ezzel gyakorlatilag lefejezik a debreceni, a miskolci, a pécsi és a szegedi televíziós körzeti stúdiókat. Van, ahol már azt is tudni vélik, melyik magántelevízióval szerződik majd a köztévé e hírműsorok gyártására.

A Magyar Televízió debreceni körzeti szerkesztősége évek óta a helyi városi televízió épületében, s annak technikájával működik, ezt a megoldást – vagyis a helyi tévé eszközparkjára alapozott műsorkészítést –annak idején költséghatékonyság címén hozták létre. A körzeti stúdióban jelenleg ketten vannak a köztelevízió belsős állományában, a többiek – szerkesztők, riporterek, műszaki dolgozók – külsősként, megbízási szerződéssel dolgoznak. A szerkesztőségben az a hír járja, hogy az utolsó adásuk szeptember másodikán lesz az m1 csatornáján, ami egyúttal azt jelenti, hogy állítólag a teljes stúdiót fölszámolják, az alkalmazottakat elbocsátják, a külsősöket pedig nem alkalmazzák tovább. A szerkesztőségben teljes a tanácstalanság, nem tudják, hogy mi lesz velük. Valószínű verziónak azt tartják, hogy a körzeti híradó megszüntetése együtt jár a körzeti stúdió fölszámolásával, s ezután a köztelevízió Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei helyi televízióktól rendel tudósításokat, riportokat.

Hasonló helyzet alakulhat ki Miskolcon is, ahol a közszolgálati rádió és tévé regionális stúdióit nemrég mintegy „lefejezték”: tucatnyi munkatársat bocsátottak el, köztük számos ismert, ötvenes éveinek végén járó riportert. Miskolci tévésektől úgy tudjuk: a regionális híradót szeptembertől már nem ők készítik, de a szerkesztőség megszüntetéséről egyelőre nincsenek információik. Az MTV pécsi stúdióját irányító Gungl László sem nyilatkozhatott arról, hogy milyen sors vár a leépítés után 39 dolgozót foglalkoztató régiós adóra. A kollégáktól kiszivárgó információk viszont itt is arról szólnak, hogy a pécsi stúdió sem marad életben. Feladatait állítólag nem a pécsi önkormányzat tulajdonában lévő médiaközpont televíziós stábja veszi át, hanem a Pannon TV. Ezt erősíti, hogy a Pécsett, Szekszárdon és Dombóváron mintegy félszáz tévést foglalkoztató tévés vállalkozás nyáron szerződést kötött az MTI hírcentrumával, s néhány hete már a Pannon rendszeresen szállít tudósításokat és riportokat a „királyi” tévének. Dránovits István, a Pannon TV tulajdonosa sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta az előbbieket.

Nevük elhallgatását kérő szegedi elektronikus újságírók nem tudnak arról, hogy megszűnne a szegedi körzeti tévéstúdió. Az viszont eldöntött kérdés, hogy összevonják a körzeti rádióstúdióval, és egy épületbe költöznek, de hogy a rádiósok új munkahelye kerül-e a tévéstúdióba, vagy fordítva, azt még nem tudják. Szegeden mind a rádió, mind a tévéstúdió épülete az MTVA kizárólagos tulajdonában van. A rádióstúdió patinás belvárosi épületét már az előző kormány idején el akarták adni, de nem találtak rá vevőt. Kérdéses, hogy a sokféle kötöttséggel terhelt ingatlant a mostani helyzetben el tudják-e adni, mint ahogy az is, hogy mennyibe kerülne bármelyik elektronikus médiaműhely átköltöztetése.

Szabó Lászlót, az MTVA kommunikációs igazgatóját többször is kerestük, de nem értük el.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.