Isteni
Nálunk hasonló kérdések négyéves kor körül ülték meg először a vacsoraasztalt, amikor a dédnagypapa a mennyek be költözött – persze csak az egyik verzió szerint. Amíg a szülő a fogzással, a pelenkázással meg az oviba szoktatással van elfoglalva, addig eszébe sem jut, milyen irtózatosan hamar fog hitvitákba bonyolódni a saját gyermekével.
Természetesen a hitbéli alapvetéseket családja válogatja (megjegyzem, a legnehezebb dolga a nem kifejezetten vallásos, de hívő szülőpároknak van, akik még egyházuk dogmáit sem hívhatják segítségül). A nagy világvallások alapjait azonban hovatartozástól függetlenül megtaníthatnánk a kicsinyeinknek. Amennyiben tisztában lennénk azokkal, mármint olyan mértékben, hogy azokat logikus és követhető rendbe állíthassuk. Ezekhez a beszélgetésekhez nyújt hatalmas segítséget amagyarul 2010-ben megjelent Isten, Jahve, Allah című képeskönyv, a Katia Mrowiec, Michel Kubler, Antoine Sfeir szerzőtrió kötete, amelyben a kereszténység, a zsidóság és az iszlám alaptételeit tisztázzák – remek rajzokkal, rövid keretes írásokkal, szómagyarázatokkal.
Kezdve azzal, ki is valójában Isten a három vallás hívői számára, odáig, hogy miért zarándokolnak a muszlimok Mekkába, miért metélik körül a zsidó kisfiúkat, ki a Szentlélek és ki írta a Bibliát, több tucat praktikus és elméleti választ találunk a könyvben: valódi gyerekkérdésekre adott gyerekválaszokat. Módszernek egyébként javaslom a kommunizmusban orosztanárnak átképzett pedagógusok jól bevált gyakorlatát: elég, ha mindig csak egy fejezettel járunk előrébb annál, mint amit a gyereknek mesélünk. Tartsuk nyugodtan titokban, de lesz mit tanulnunk a könyvből!
Infó
Katia Mrowiec, Michel Kubler, Antoine Sfeir: Isten, jahve, allah Móra Kiadó, 152 oldal