A kedves közel
Ha Beethoven nem kereste volna a Halhatatlan Kedves közelségét, mi nem lehetnénk annyira közel hozzá, mint Martonvásáron. Már ha igaz a feltételezés, hogy a meg nem határozható év július 6-án kelt levelének címzettje valóban valamelyik martonvásári grófkisasszony, Brunszvik leány volt, Jozefin vagy az angyali jóságú Terézia. Nemmellékes kérdés, de ma fontosabb maga a kastély, a múzeum, ahol Beethoven hajfürtjét őrzik; a fák, amelyek korát nehézmegsaccolni, de az a benyomásom, néhányuk alatt már elsétálhatott a kócos mester. Mikor Beethoven erre járt, már fenevad volt, az emberek féltek tőle, de azt is tudták: a zene történetének egyik csúcspontjára ér vele. Már elkészült az Eroica, amelynek kéziratáról le van szakítva a fedőlap, mert Napóleon méltatlannak bizonyult rá.
De ezt is Beethoven kezdte el, mármint a Napóleon ihlette zeneművek sorozatát, aztán folytatta Csajkovszkij, Schönberg, Kodály, és még Richard Strauss is, amikor meg akarta botránkoztatni a közönséget, azt nyilatkozta: „legalább olyan érdekesnek tartom magam, mint Napóleont”. Ma már nehéz volna vitatkozni vele.
Talán Beethoven is inkább magáról akart volna szimfóniát írni, de szerénysége még tiltotta. Lehet, hogy valóban kiborította, amikor meghallotta, Napóleon császárrá koronáztatta magát. Számomra a legvalószínűbb változat mégis a legföldhözragadtabb: egyszerűen rájött, hiába küldi a kéziratot Párizsba, nem fog csengő aranyakat kapni cserébe. Egyszerűbb volt Napóleont ihletőként szerepeltetni, a szimfóniát pedig Lobkowitz hercegnek ajánlani, aki nem is volt hálátlan. Utána pedig lehet nagy szavakat mondani a demokráciáról, vagy Napóleon halálakor, hogy ehhez énmár előremegírtam a zenét, mi pedig hálás utókor vagyunk, bekapjuk a horgot.
De képtelenség szabadulni a két évvel korábbi századforduló zaklatottságától, a felfordult világtól: megjelenik a felfordult zenében. Az akkoriak a kötelező dekadencia helyett buzgón nyakazgatták egymást, keresték az új világrendet. Miremegtalálták,mindenmaradt a régiben. Ez a szerencsénk, ezért tud kétszáz év távolságról átszólni Beethoven, élni ifjú szívekben, és elfacsarni idősebb szíveket. Valaha lobogott a hajunk. Ma már csak egy-egy szálat rezdít meg a martonvásári szellő.
Infó
BEETHOVEN: EROICA A nemzeti filharmonikusokat Kovács János vezényli Martonvásáron
augusztus 6-án este 7-kor.
Top 5
1. MAGYAR VIRTUÓZOK KAMARAZENEKAR
a Vajdahunyad várában augusztus 1-jén este fél 9-kor.
2. KRISTÓFI JÁNOS
orgonál a tihanyi apátságban augusztus 4-én este fél 8-kor.
3. KŐVÁRI ESZTER SÁRA
dalestje a nagyharsányi református templomban augusztus 5-én délután 4-kor.
4. CONCERTO CONSTANZ KAMARAZENEKAR
a gödöllői kastélyban augusztus 6-án este fél 8-kor.
5. ROSTETTER SZILVESZTER
orgonál a veszprémi Szent Margittemplomban augusztus 7-én este 8-kor.