A bagdadi gyilkos

Kilóg a Loach lólába, vagy legalábbis ez az Amerika-ellenes láb, amit értek, és ha angol lennék, valószínűleg még jobban értenék, de mégis utálok.

Az nem egy egészséges filmes fordulat, hogy mi, angolok is brutálisak vagyunk Irakban, de a jenkik még brutálisabbak, ők már direkt kínozzák a szegény bennszülötteket. Ezt leszámítva igyekszik korrekt lenni Ken Loach a Halál sugárút címet viselő filmben, vagy legalábbis elviselhető nézőpontot választani, és a saját portán söprögetni: az angolok sem angyalok. Lerombolnak és újjáépítenek, eljár a kezük, ideges az ujjuk a géppisztoly ravaszán, meg is van belőle a baj.

Vér, verejték...
Vér, verejték...

Akkora baj, hogy Frankie-t csak részletekben hozzák haza Bagdadból, és ha a gyerekkori barát, Fergus nem lenne annyira gyanakvó, mindenki meg is nyugodhatna, ahol lőnek, ott halottak is vannak, okos ember nem megy oda, ha nem muszáj. A baj azonban sosem jár egyedül, a történet bajából hamarosan forgatókönyvi bajok támadnak, Fergus annyira gyanakvó kezdetben, hogy nyomozni kezd, pusztán azért, mert Frankie mázlis típus volt, aztán annyira butává válik, hogy a gyilkoskeresésben a legegyszerűbb helyzetben indul el rossz nyomon. Egyébként sem stimmel valami a két barát körül, Frankie-t Fergus hívja a háborúba, aztán mégis ő megy haza Liverpoolba, és hagyja ott a másikat lövöldözni. Mintha Menelaosz elhívná Agamemnónt, mert elrabolták a nejét, aztán inkább mégis hazamenne, mert meglátott néhány kifordult belet.

Remélem, nem túlzás a trójai háborút emlegetni, végeredményben itt is hasonló történik, ha nem is szeretők, de barátok, Akhilleusz és Patroklosz, harcba kell szállni a fegyverekért vagy az igazságért. Akkor is, ha nincs igazság, nem a szabadságot mennek védeni, hanem megkeresni a tíz lepedőt, ahogy ezt a felirat mondja. A feliratnak egyébként is küszködnie kell, a halál sugárút olyan kifejezés, amely soha nem hangzik el a filmben, sőt a címben sem, Route Irish az eredeti cím, nem kifejezett telitalálat az ír ösvény, a Halál sugárút pedig végképp nem, de legalább azt érdemes lenne egy mellékmondattal tudatosítani a nézőben, hogy ugyanaz a fordulat van kétféleképpen fordítva. Mert egyébként a legszórakoztatóbb elem a nyelv a filmben, angol szakosok elcsodálkozhatnak a liverpooli kiejtésen, azon a rengeteg o hangon, még a fuckot is foknak mondják. És milyen sokszor.

A néző számára nem ígérhetek mást, csak vért, verejtéket és fuckot, nagyszerű mellékszereplőket, náluk is nagyszerűbb főszereplőt, a férfiasan kemény és érzékeny Mark Womacket, és véges-végig azt a kínzó tudatot, hogy szeretni kellene ezt a filmet. Fontos dolgokat akar mondani, szembe akar nézni, le akar leplezni, fölrázni, nem hagyni. Csak hát nem elég jó film, így aztán nem lesz könynyű dolga.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.