Magyar fokhagyma a sivatagban
Ádám Zsolt, Debre czeni Péter, Feles Dani, Laczkó Juli és Sztojánovits Andrea alkotta LéleKzet csoport reOnion projektnéven futó művébe lehet itt botolni. Illetve annak úgynevezett demójába, az installáció egy részletébe. A teljes hagyma hat gerezdből áll majd, és végleges mérete is körülbelül egynegyed résznyivel nagyobb lesz. Ha elkészül. Csakhogy azt mi már – testközelből legalábbis – nem láthatjuk.
A teljes fokhagyma ugyanis a nevadai Black Rock sivatagban évenként megrendezendő Burning Man fesztiválon nyeri el teljes formáját. Ami azt is jelenti, hogy a szombati demó funkciói is csak demó üzemmódban futnak egyelőre. Hogy melyek ezek a funkciók, azt a csoport egyik tagja, Laczkó Juli videoművész-ökodizájner magyarázza el. Eszerint ha egy fesztivállakó közelít a fokhagymához, világító virágok keresztezik majd az útját, de ez még semmi, a lényeg belül van. Egy lépcsőn át az úgynevezett központi elosztóba jut az ember, innen nyílik a hat kabin, vagyis a hat, egyforma nagyságú gerezd.
Minden kabinban egy ugyancsak hulladékból készült fotelt talál az ember, ebben helyet foglal, kap egy maszkot és egy karkötőt, ezek érzékelik a delikvens biofeedbackjeit. A lélegzet és a pulzus határozza majd meg a hangot és a vetítést „a te gerezdedben” – a kibocsátott audio- és a vizuáltényezők pedig hatással lesznek a többi gerezdre is. Mindez persze nem véletlenszerűen történik, meséli Juli. Egy színskálát kell elképzelnünk, amely meghatározott pulzusszámtartomány szerint változik, a szívverés gyorsaságától függ, hogy milyen színben láthatók azok a vetített formák, amelyeket pedig az emberi lélegzet generál. S a kibocsátott hang is összefügg az emberi tényezővel. A hatféleképpen lélegző-dobogó hagymagerezdek egy nagy hatássá állnak össze tehát. A sivatag közepén.
Az onion (hagyma) és a garlic (fokhagyma) között feszülő ellentmondáson nagyvonalúan átsiklunk: jó a szójáték és kész. Inkább Debreczeni Pétert, a fokhagyma faszerkezetét tervező építészt faggatjuk. Elmondja, többször át kellett konstruálni a vázat a stabilitás miatt, változtak a méretek, és fejtörést okozott az is, hogyan kerülhető el, hogy a sivatagban repesztő 80-90 km/h-s szél elvigye az egészet. Nagyon úgy fest, sikerült megoldani a problémát, persze a tűzkeresztségen majd csak augusztus végén esik át a fokhagyma, az idei Burning Man augusztus 29-től szeptember 5-ig tart ugyanis. Az összesen tizenöt fős (jórészt) magyar különítmény (találunk közöttük intermédiaművészt, médiadizájnert és partiszervezőt is) nem egyszerre utazik, és nem csak Budapestről. Hiszen találni a csapatban dél-amerikai srácot, aki most éppen Angliában tartózkodik, lengyel lányt, aki Skóciában múlatja az időt, és akad chicagói magyar, akinek csupán pár államot kell odébbmennie, hogy Nevadába érjen. Vegyes a kép tehát.
Az ötfős tervezői mag egyébként egy hűvös hétfőn találta ki, hogy elküldi – akkor még meglehetősen képlékeny – pályázatát a Burning Man szervezőinek. A tematikus fesztivál idei hívószava a beavatás-rítus kettős volt, erre fűzték fel a menet közben persze többször is változó koncepciót. Elküldték, nyertek, így ebben az évben magyar projekt is a sivatagban fesztiválozók épülésére szolgál majd. Augusztus végéig rengeteg teendő vár még a csapatra. Odakinn készül el, mintegy két és fél hét alatt a végleges szerkezet, ehhez minden alapanyagot Amerikában szereznek be. Esetenként külön programokat, workshopokat is tart majd a magyar egység. Mindez elég nagy munkának tűnik, különösen, hogy – Debreczeni szavaival élve – a levegőn kívül mindent nekik kell vinniük a sivatagba. És amit visznek, el is kell hozniuk. Környezetvédelmi okokból az utolsó almacsutkát, a komposztot sem hagyhatják ott, még az elégett tárgyak után maradó hamu sem maradhat a Black Rockban. A Burning Man amellett, hogy elképesztően szabad fesztivál, nagyon strikt szabályrendszerrel dolgozik. Építés közben órára és darabra pontosanmeg kellmondaniuk, mikor és mit visznek a helyszínre, milyen gépekre van szükségük. A szervezés, az odajutás és a munka is nagy precizitást és fegyelmet igényel, ahogy a „romok” eltakarítása is: ezért, hogy több kisebb csapatra bontották az elvégzendő munkát.
A költségek jó részét a Burning Manhez benyújtott pályázat ellenében elnyert honoráriumból fedezik (ennek összege a fesztiválszervezők kérésére titkos), de egy internetes gyűjtésen összegyűlt pénzösszeg és a Kitchen Budapest támogatása nélkül aligha valósulhatna meg, hogy a tizenöt fős csapat az adott időszakban csak a hagymával foglalkozhasson.
– Mindannyian hallottunk már róla korábban, mindannyian nagyon szerettünk volna eljutni oda egyszer – válaszol Laczkó Juli, mikor a fesztiválhoz fűződő nexusukról kérdem. Aki pedig már járt ott közülünk, viszsza szeretett volna térni – fűzi hozzá. S hogy mit érdemes még tudnunk a Burning Manről? A ma már ötvenezres tömeget vonzó fesztivált először 25 éve, 1986-ban rendezték meg, azóta minden nyáron, az amerikai Labour Dayt megelőző hétfőn kezdődik, szombaton pedig egy hatalmas, fából készült ember alak elégetésével ér véget. Innen a név. A Burning Manen nincs olyan, hogy „enyém-tiéd”, minden közös. Nincs pénz, nincs csere, csak ajándékozás. Adsz. És kapsz is.Nem hagyományos zenei vagyművészeti fesztivál – nem arról van szó, hogy a bulizni vágyó megveszi a napijegyet, bérletet, aztán várja, hogy az artisták megtartsák művészetüket. Itt mindenki alkotóvá válik, meséli Debreczeni Péter. Itt mindenki elengedheti magát. – Kicsit olyan, mintha kereszteznénk a Félelem és Reszketés Las Vegasbant, a Mad Maxet és egy úttörőtábort. Meg mondjuk a Maci Lacit – mondja. Laczkó Juli hozzáfűzi: nincs is olyan meszsze a Jellystone, illetve hát a Yellowstone park...