Kulturális sokk nadrágkosztümben

A következő időszak egyik feladata, hogy komoly csatákat vívjak az Xbox-szal – mondja Goldschmied Andrea, a Microsoft Magyarország kereskedelmi igazgatója, és nem viccel.

Hamarosan ugyanis kiegészülnek eddigi feladatai a mobiltelefonok és a játékok világával. Ezért kell az Xboxszal játszania is, mert hitelt érdemlően csak így mondhatja majd azt, hogy ez jó.

A menedzser messziről érkezett az IT-szektorba. Óvónőként végzett, egy évet dolgozott is ebben a szakmában. Bármilyen furcsán hangzik, azt állítja, hogy ez a tapasztalat is a hasznára vált a karrierje során. Ez a karrier pedig nem volt sem tudatos, sem előre megtervezett, sem kitérőktől mentes. Az óvoda után dolgozott rendezvényszervezőként, titkárságvezetőként, vezérigazgatói asszisztensként.

– Eszembe sem jutott arról álmodozni, hogy én a Microsoft kereskedelmi igazgatója akarok lenni. Csak fiatal voltam és izgalmasnak találtam, hogy akár évente váltogathatom a munkahelyeimet, hogy teljesen más világokat ismerhetek meg – mondja.

Aztán megpályázta egy osztrák informatikai cég magyarországi képviseletének sales asszisztensi állását. – Addig semmi közöm nem volt a számítástechnikához, sőt felhasználói szinten sem jeleskedtem. De mint minden, ez is megtanulható. Nekem pedig jó tanáraim voltak, akik úgy érezték, hogy kereskedőnek jó lennék, ezért gyorstalpalón átadták a szakmai ismereteket – meséli. Hozzáteszi, hogy azért más is segítette az állás elnyerésében: kellemes hangszíne. – A végén ketten maradtunk, és a másik jelöltnek már volt informatikai tapasztalata. De mint utólag megtudtam, azért választottak engem, mert a főnököm szerint nekem elbűvölő a hangom a telefonban. A vásárlóink alapvetően férfiak voltak, ezért úgy gondolta, hogy megéri egy kellemes hangú nőt felvenni – emlékszik. Persze ennyi közel sem volt elég a munka ellátásához: azt mondja, hogy ezután még nagyon sokat kellett tanulnia ahhoz, hogy egyenlő partnernek érezze magát a tárgyalóasztalnál.

Az osztrák céget egy kis magyar vállalkozás követte. „Ez a vállalkozás másfél személyes cégből tíz év alatt Magyarország egyik vezető informatikai nagykereskedőjévé nőtte ki magát. Az első évben tízmillió forint volt a forgalmunk, a tizedikben egymilliárd”. Andrea megbízott elnök-vezérigazgatóként jött el a cégtől, mind össze 35 évesen. – Ez egy kicsi, zárt közösség volt, ahol lényegesen könnyebb volt eljutni egyik pozícióból a másikba, mint egy többszáz fős nagyvállalatnál – hangsúlyozza.

Ezután került először a Microsofthoz, mint ügyfélmenedzser. – Ez három szinttel lejjebb lévő pozíció volt, mint amit korábban betöltöttem, és egyben életem első állása egy multinacionális cégnél. Teljesen más szabályok vannak, mint egy kis cégnél, ahol a tulajdonos is ott dolgozik, és ahol személyesen ismerem azt, aki „enni ad” – fogalmaz. Andrea úgy látja, hogy nagyon hasznos volt vezetőből újra beosztottá lenni. Meggyőződése, hogy csak úgy lehet előrelépni, ha az alapoknál ismer meg valaki egy céget, ha először egy „a szorgos hangyák” közül.

Az első microsoftos munka mégsem tartott sokáig, csak fél évig. – Úgy jöttem ide, hogy most akkor végigjárom a multinacionális ranglétrát. De hirtelen jött egy ajánlat, és döntenem kellett – meséli. Magyarország akkor legnagyobb informatikai nagykereskedésének tulajdonosa hívta. Azzal győzte meg, hogy kell valaki, aki végre „rendet tesz” a cégnél. Így lett a nagyvállalat kereskedelmi igazgatója.

– Kétszázötven munkavállaló, tízezer partner: óriási számoknak tűntek. Amikor az első tranzakciót ellen kellett jegyeznem, azt hittem, hogy elírtak valamit, hogy egy nullával véletlenül több van. Hatszázmilliós ajánlat volt, de az én fantáziám csak 60 millióig terjedt – meséli.

De nem ezt volt a legnehezebb megszokni. Ennél a cégnél tíz férfira jutott egy nő, női főnökkel pedig még egyáltalán nem találkoztak. –A könyvelésen kívül csak az asszisztensek voltak nők. A beosztottaim vagy kíváncsian, vagy leplezett, de néha leplezetlen ellenszenvvel figyeltek. Voltak nagyon nehéz esetek, „nehogy már egy nő mondja meg nekem, hogy mit tegyek” hozzáállással – fogalmaz.

Andrea szerint a férfiakban nagyon erős a konkurálás vágya. Ha valaki egyértelműen kinyilvánítja, hogy „nem fog velük iszapbirkózni”, akkor zavarba jönnek, és elkezdenek másképp kommunikálni. „Annak a cégnek én valóságos kulturális sokkot jelentettem. Utólag mesélték, hogy amikor első nap megláttak a tűzpiros nadrágkosztümömben, egyszerűen nem értették, hogy mit keresek ott. Engem meg az sokkolt, hogy ellenséges környezetben kell teljesítenem”. Most viszont, három évvel azután, hogy eljött a cégtől, sokukkal még mindig tartja a kapcsolatot.

Az újabb váltást két dolog indokolta: egyfelől megérezte, hogy a „rendrakásnak” vége, annál nagyobb változást, mint amit a tulajdonos kért, nem vihet végbe, még akkor sem, ha hasznosnak tartaná. Másrészt ajánlatot kapott a régi munkáltatójától, a Microsofttól. – Az ügyvezető, Drajkó László mindig támogatta, hogy több nő dolgozzon a cégnél. Nagy lehetőségnek látta, hogy egy női kereskedelmi igazgatót hozhat a társasághoz. Egyetlen nap alatt eldöntöttem, hogy visszajövök – emlékszik.

Azt mondja, hogy az első néhány héten minden jó is volt. Akkor azonban Steve Ballmer, a Microsoft vezetője Magyarországra látogatott. Egyik reggel futni hívta Drajkó Lászlót a Duna-partra, és közben a cégről faggatta. A futás végére megtalálta a következő kihívást a magyar csapat számára: találják ki, hogy hogyan lehetne a leghatékonyabban megismertetni az emberekkel a Microsoft azon termékeit, melyek az egyéni vásárlókat célozzák meg. A feladatot az alig egy hónapja a cégnél dolgozó Goldschmied Andrea kapta meg.

– Halálra rémültem, még a saját csapatomat is alig ismertem, nemhogy egy újat szervezzek. De egy éjszaka alatt átgondoltam, és rájöttem hogy ez a feladat a legizgalmasabb, amit valaha kaptam. Egy úgynevezett virtuális csapatot szerveztem, melynek tagjai mellérendelt viszonyban, a rendes munkaidejükön felül foglalkoztak a projekttel egy éven át.

Kidolgoztak néhány modellt arra, hogy a Microsoft jelenlétét, értékeit hogyan lehetne a lehető legszélesebb körbe eljuttatni, hogy megértessék az emberekkel, hogy a cég termékeivel miként alakíthatják az életüket. Ezeket a modelleket ma már a világ harminckét országában alkalmazzák. Elismerésképpen Andrea elnöki különdíjat kapott a Microsoftot alapító Bill Gatestől. Az elismerés része egy névre szóló gravírozással ellátott Rolex karóra volt, amit Andrea nem hord, mert – mint mondja – sokkal magasabb azeszmei értéke, mint egy hétköznapi használati tárgynak. Ezt a díjat a több mint 80 ezer Microsoft-dolgozó közül csak néhányan kapják meg minden évben. Az átadásra Atlantában került sor.

– Állni egy színpadon tízezer ember előtt leírhatatlan érzés. Ezt semmi nem fogja felülmúlni a pályámon, főleg úgy, hogy szemtelenül rövid céges karrier után nyertem el. Ráadásul magyar ember még nem kapta meg ezt a díjat, ahogy nő sem nyert még soha arról a területről, ahol én dolgozom – mondja.

Pedig női főnöknek lenni Andrea szerint nem csak hátrányokkal és nehézségekkel jár. – Megvan az a szabadságom, hogy ha látom, hogy egy kolléga lógatja az orrát, akkor beterelem az irodámba és megkérdezem, mi a baja. Vannak pillanatok, amikor egy főnöknek éreznie kell a csapatában lévők problémáit, és lépnie kell, biztosítania őket a támogatásáról. Ezt szerintem nőként könnyebb megtenni – magyarázza.

Ugyanakkor elismeri, hogy a napi tíz-tizenkét órás munkát összeegyeztetni a családi élettel óriási kihívás. Neki már majdnem felnőtt a lánya, aki jóval kevesebb figyelmet igényel, mint egy kisgyerek. Igaz, hogy amikor kicsi volt, Andrea akkor is sokat dolgozott. – Itt egy menekülő út van, a rugalmas munkaidő. Ha ezt lehetővé teszik a nőknek, akkor pont olyan jól el tudják látni a feladatukat, mint a férfiak vagy a gyermektelenek. A nők ugyanis kiválóan be tudják osztani az idejüket, ha megkapják hozzá a szabadságot. A feladatokat el lehet végezni otthon is, el lehet végezni a 8-tól 5-ig tartó időszakon kívül is. Egy munkahelynek pedig nagyon jót tesz, ha a nemek együtt tudnak dolgozni, egymás hátrányait korrigálva, egymástól tanulva – sorolja, hozzátéve, hogy az értelmetlen szigorban főnökként sem hisz, csak a folyamatos kommunikációban.

Névjegy

GOLDSCHMIED ANDREA

Budapesten született. Az óvónőképző után többek között a Szegedi Tudományegyetem kommunikációelméleti szakát végezte el, MBA-képzésen pedig a Buckinghamshire Universityn vett részt. Szabadidejében szívesen lovagol, saját lova is van, olajfestményeket és gobelineket készít. Elvált, egy 21 éves lány édesanyja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.