Vízi világ
Vízivilág, de most nem Kevin Reynolds izgalmas kalandfilmjéről lesz szó (főszereplő: Kevin Costner), hanem a Fővárosi Nagycirkusz nyári műsoráról (főszereplők: kiváló artisták), amely néhány hetes szünet után, egészen augusztus végéig újra látható a Városligetben. A Káprázat és csoda állítólag tisztes nézettséget produkál, ami nem káprázat és nem csoda, csupán nem kevés munka végeredménye. Jana Sevcsenko orosz vízi cirkusza ugyanis rendesen összerakott műsorfolyam, korszerű, revüszerű, kortársszínházszerű. Többször leírtukmár: a kortárs művészeteket magába olvasztó előadás alkotóinak példaképe a kanadai Cirque du Soleil, de ígérjük, ezt most írtuk le utoljára, mert a cirkuszművészet mai megjelenése már több száz hasonló társulathoz is köthető, és mintha a vita is eldőlt volna: a hagyományos produkciók magukra vették az új köntöst, és az újdonságokat célzó cirkuszi szakemberek is elfogadták, hogy a hagyományok nem mellőzhetők.
Ennyit az elméletekről.
Kicsit többet a műsorról, amelyet 2003 és 2007 után láthatunk ismét. A Fővárosi Nagycirkusz porondja helyén ezúttal is hatalmas medence, melyben szinkronúszók lubickolnak, időnként krokodilok és hatalmas kígyók, felettük légtornászok, a vízbe nyúló színpadon varázsládákkal serénykedő mágusok, gigantikus szappanbuborékokat táncoltató művészek, akrobaták, a parton bohócok, az ember csak kapkodja a fejét. A zene elektronikából, világzenei ízekből, édes melódiákból épül össze, a kosztümök látványosak, a neonszínű túlzások csak itt-ott rontják az összképet. A Káprázat és csoda azért ügyes előadás, mert éppúgy szól a gyerekeknek, mint az idősebbeknek, a cirkusz megszokott mutatványai iránt fogékonyaknak, mint az újdonságra áhítozóknak, és még azoknak sem unalmas, akik csak érintőlegesen szeretik a porond világát.
És aki a porond környékén mégiscsak a hagyományokra szavaz, az máris készülődhet: október 1-jétől 2011 végéig nálunk vendégeskedik majd a kínai Jinami Akrobata Csoport 40 művésze, előadásuk az előzetes ismertetők szerint bravúros lesz, és ördögi, és hihetetlen, de mi azért sejtjük, hogy ennél egy kicsit több.
Top 3
1. WILLIAM sHAKESPEARE: A VELENCEI KALMÁR
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vendégjátéka a Gyulai Várszínházban július 11-én fél kilenckor.
2. SÖRGYÁRI CAPRICCIO
a Kőszegi Várszínházban. Hrabal nyomán, Znamenák István rendezésében július 12-én fél kilenckor.
3. JÁNOS KIRÁLY
Dürrenmatt darabja az Örkény István Színház előadásában az Erkel Ferenc Általános Művelődési Központban Gyulán július 13-án fél kilenckor.