Karinthy leugrott

Szilágyi György a legnagyobb szójátékosok egyike, nyelvzsonglőr, a csekély csodák lozófusa tavaly hunyt el.

Bizonyos Karinthy Frigyes (Verpeléti út 22.) 1930. október 4-én leugrott a mozgó villamosról, ezért egy rendőr hat pengő pénzbírságra ítélte, az esetről a helyszínen dokumentum készült.

Bizonyos Szilágyi György ezt a dokumentumot sok évtizeddel később megszerezte, papírrégiség-gyűjteményében őrizte cirkuszplakátok, számolócédulák, kalandos hátterű fotográfiák között, talán éppen valahol a Madárfejű Lajcsikáról készített felvétel és Josephine Baker budapesti fellépését megörökítő fénykép között. Szilágyi György volt virslivel kifizetett ligeti konferanszié, varieté- és cirkuszigazgató, egy ideig vezette a rádió irodalmi főosztályát, írt humoros jeleneteket, szép, főleg játékos verseket. Egy ország ismeri Hanyas vagy? című monológját, sokan vadásszák könyveit is, melyek rövidke írásokban kalandos életének eseményeit dolgozzák fel, a szórakoztatóipar ligeti csodabogarait idézik elénk, Budapest édesbús/tragikus múltjára, a történelem fontos mellékszereplőire emlékeznek.

Szilágyi György a legnagyobb szójátékosok egyike, nyelvzsonglőr, a csekély csodák filozófusa tavaly hunyt el, végső tisztelgés előtte a Gabbiano Print Kft. nemrégiben megjelent két kötete. A Hibaaprólék – liba nélkül című, melyben Szilágyi utolsó írásait, játékos költeményeit, nyelvi leleményeit olvashatjuk, és amelyben kortörténeti dokumentumait is láthatjuk, köztük Karinthy fent említett büntetőcéduláját. Ezzel párhuzamosan került a könyvesboltok polcaira a kiadó másik könyve, amelyben Felszeghy Csaba szerkesztett irodalmi értékű monológot Szilágyi György viszszaemlékezéseiből. Az önéletrajzi ihletésű sorok között itt-ott felbukkannak az élettől elköszönő Szilágyi korábbi mondatai, és persze az ikonikussá vált történelmi vallomás: a Hanyas vagy? vonatkozó passzusai. Azzal, hogy erre a két kötetre felhívjuk a figyelmet, mi is búcsúzunk Szilágyi Györgytől, és csak reménykedünk, hogy akad majd valaki, aki hozzá hasonlóan képes lesz érzékeny összefüggésekbe helyezni a mindennapok kicsi történeteit, sodródó csudaboga rait, aki látja azt is, ami a kulisszákmögött... sincs.

INFÓ

SZILÁGYI GYÖRGY: HIBAAPRÓLÉK LIBA NÉLKÜL 178 oldal.

FELSZEGHY CSABA: SZILÁGYI GYÖRGY GYEL AZ ÓRIÁSKERÉK TETEJÉN 106 oldal. Gabbiano Print Kft.

TOP 5

1. PARTI NAGY LAJOS: AZ ÉTKEZÉS ÁRTALMASSÁGÁRÓL

Magvető. „Egy minden hájjal megkent szöveg.”

2. SZEGEDY MASZÁK MIHÁLY: AZ ÚJRAOLVASÁS KÉNYSZERE

Kalligram. Újraolvasás = újraértelmezés.

3. LATOR LÁSZLÓ: A MEGMARADT VILÁG.

Európa. Egy költő emlékezése.

4. OSWALD SPENGLER: A NYUGAT ALKONYA I-II.

Kossuth. Történelmi nagyesszé.

5. ERICH KÄSTNER: AZ ÁLLATOK KONFERENCIÁJA

Móra. Timár György fordította klasszikus.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.