Kérdezzen profitól!
Természetesen már a nyelv akadálypályáin is végig lehet menni nyomtatott szakirodalom nélkül, például a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda e-nyelv.hu című honlapjának segítségével. A 2006-ban elindított site voltaképpen egy gyorsszolgálat, ahol az elbizonytalanodott néptársak választ kaphatnak nyelvhelyességgel, helyesírással kapcsolatos összes kérdésükre. Naponta átlagosan 8-10 kérdés fut be az ügyeletes nyelvész-tanácsadóhoz, aki 24 órán belül válaszol a kérdezőnek. Az egymást váltó, több mint húsz szakember a legtöbb esetben a megfelelő szakirodalmi hivatkozással igyekszik alátámasztani válaszát. Ha a megfejtés nem egyszerű, a tanácsadók utánakeresnek a könyvtárban, internetes adattárakban a megfelelő információknak. Sok kérdést kapnak a magyartanároktól és a szülőktől, de a más foglalkozást űző, a nyelv iránt érdeklődő kérdező is szép számmal akad. Vannak olyanok is, akik a hibákat keresik a válaszokban, és előszeretettel szállnának vitába a nyelvészekkel – tudtuk meg Pölcz Ádám irodavezetőtől.
A legtöbben az ún. mozgószabályok és a kötőjelek alkalmazásával vannak bajban (pl. idegennyelv-tanár, fiktívszámla-gyár stb.). Nagyon sok nyelvhelyességi kérdés is felvetődik a hasonló alakú szavak (szégyenlős-szégyellős, egyelőre-egyenlőre, helység-helyiség stb.) kapcsán, de a rövidítések (pl. Zrt. vagy zrt.) írásmódjára is gyakran rákérdeznek. Persze előkerülnek humoros kedvű kérdezők, akik néha trágár tartalmú kérdésekkel is megtalálják a honlapot – bár ki tudja, talán komolyan le akarják írni az adott szót, csak nem biztosak a dolgukban.
A tapasztalat az, hogy sok esetben új nyelvi kérdések bukkannak fel, a technikai újításokkal vagy az éppen aktuális politikai eseményekkel, természeti katasztrófákkal kapcsolatos helyesírási és nyelvhelyességi kérdéseket tesznek fel (pl. Haitiban vagy Haitiben). Számos esetben azonban elegendő lenne levenni a polcról a helyesírási szabályzatot és szótárt, mert a kérdezett kifejezés abban is szó szerint szerepel, vagy a szabályok alapján nagyon könnyen kikövetkeztethető a helyes írásmód – összegzett Pölcz Ádám.