Csókolnám, tubicám
Operettnek lenni jó, mert a vége mindig happy end, minden esetben egymásra talál az elmaradhatatlan primadonna, a nő, kinek szerelme megingathatatlan és a bonviván, ki minden akadályt legyőz a nagy beteljesülés érdekében. Őket segíti a szubrett, a furfangos szobalány, valamint a táncoskomikus. A legendás négyes fogat elmaradhatatlan kelléke a műfajnak. Ugyanakkor operettnek lenni rossz, mert a romantikus csókjeleneteket félórás ének helyettesíti, ami körülbelül annyira valóságos,mint úgy táncra perdülni az utcán, hogyminden arra járó tudja a lépéseket.
Az operett nem szégyelli az iróniát. A zenés párbeszédek, a prózai monológok, a gúnyos elemek, a humor és az eltúlzott, nagy volumenű finálé együtt, mégis valami könnyed színpadi élményt hoz létre. Nem szükséges gondolkodni, nem kell a mélyébe látni, csak ülni, nézni, hallgatni. Mert kell az a pár óra az ember életébe, amikor semmi sincs túlspilázva, amikor nem kellmást tenni, mint lenni, mondjuk a nézőtéren. Ezen a héten például a Városmajori Szabadtéri Színpad tövében Huszka Jenő, Lili bárónőjének bűvkörében.
Huszka egyik legismertebb és legtöbbet játszott darabját 1919-ben mutatták be, azonnal tomboló siker lett. Ennek oka a Lili bárónőben megjelenő egyfajta társadalmi szatíra: pellengérre állítja a háborús újgazdagokat, a hízelgőket, a felkapaszkodott törtetőket, mindez örökzöld dallamokba és táncjelenetekbe bugyolálva. A sikerre való tekintettel az operettet 1958. március 1-jén hosszas előkészületek után műsorra tűzte a Moszkvai Operettszínház. Jurij Sismonyin fordításában nagy elismerést kapott az orosz közönségtől. A színház a táncok betanítására és a jelmezek megtervezésére magyarokat kért fel. Majd pár évtizeddel később, 1975-ben Lili bárónőből játékfilm is készült Zenélő malom címmel. Ha operettnek nem is mindig, de Lili bárónőnek lenni jó.
Infó
HUSZKA JENŐ LILI BÁRÓNÓ
Lili bárónő: Herczenik Anna, gróf illésházy László: Boncsér gergely, Frédi: DósaMátyás, clarisseművésznő: Vörös Edit. Városmajor, június 24-én 8-kor.
Top 5
1. A GRÚZ VIGAR - A REPÜLŐ GRÚZOK
A Kaukázusi Grúz Nemzeti Táncegyüttes a RAM Colosseumban június 20-án este 7-kor.
2. A BANDY-LÁNYOK
Parti-Nagy Lajos darabját Ascher Tamás rendezte, Hernádi Judit és Udvaros Dorottya játssza a Pécsi Szabadtéri Játékokon június 24-én este 9-kor.
3. REBECA - A MANDERLEY-HÁZ ASSZONYA
a Budapesti Operettszínházban június 25-én este 7-kor.
4. ARZÉN ÉS LEVENDULA
Joseph Kesselring krimikomédiája a Városmajori Szabadtéri Színpadon június 26-án este 8-kor.
5. A NYOMORULTAK
Victor Hugo a Margitszigeti Színpadon június 26-án este fél 9-kor.