Holtak serege
A taoizmus esszenciája a vágynélküliség, a szegénység és egyszerűség végtelen, örök gazdagságának felismerése. Csin Si Huang-Ti, a kínai császárság megalapítója nem volt ilyen filozofikus alkat. Minden könyvet elégetett, ami nem valamilyen gyakorlati tevékenységgel függött össze, a tiltakozó konfuciánusokat és taoistákat pedig élve elásatta a városok piacterein.
Emlékére hatalmas föld alatti várost építettek, a császárt a túlvilágon háromezer agyagharcos kíséri útjain, melyek élethű másolatai a Király utcai VAM Design Centerben láthatóak szeptember közepéig. Az agyagemberekben talán a legfélelmetesebb a különbözőségből fakadó életszerűség, nincs két egyforma arc a seregben. Az örök mozdulatlanságból nyugodtan, kimérten néznek a semmibe, súlyos elevenséggel őrzik Csin Si korlátlan hatalmát.
A császár egyébként hirtelen halt meg, egy vidéki útján összeszedett betegség két nap alatt végzett vele. Azért, hogy a forró és száraz kínai nyárban gyorsan bomló holttest szagát a gyanakvó nép elől elrejtsék, a császári karaván végére egy halakkal megpakolt szekeret csatoltak. A világ leghatalmasabb embere magányosan, orrfacsaró halbűzben tette meg utolsó útját. Úgy tűnik, Laocénak igaza volt: hiábaminden küzdelem,mindanynyian elmúlunk, és semmit sem vihetünk magunkkal. Se halszagot, se hadsereget.
Infó
Az első kínai császár agyaghadserege VAm design Center, szeptember 18-ig.