A zene felemel
– Hol tanulsz gitározni? – kérdezte tőle Snétberger.
– A YouTube-ról. Péntekenként bemehetünk a közösségi házba, ott szoktunk netezni – felelte a srác. – Nézzük a gitáros videókat. Főleg magát meg a nagyokat.
Snétberger nyelt egyet.
– És kik a nagyok?
– Hát a Paco meg a di Meola. Snétberger nem forszírozta tovább a dolgot, tett egy jelet a felvételi lapon a roma srác neve mellé. Így aztán néhány napon belül ő is beköltözhet majd a ma nyíló felsőörsi roma zenei kollégiumba, hivatalos nevén a Snétberger Zenei Tehetségközpontba.
Egyedülálló vállalkozásról van szó. A veszprémi önkormányzat egykori felsőörsi úttörőtáborának romjain egy év alatt épült fel az a modern létesítmény, amely jelenleg valószínűleg az ország legszínvonalasabb gyerektáborának számít. Az ötletgazda Mészáros Zoltán – civilben vállalkozó, zenei menedzser, egyúttal a VeszprémFest igazgatója – kettős célt valósított meg a projekttel: Malomvölgy Központ néven felépített egy XXI. századi létesítményt, amelyben most megvalósíthatja régi álmát, kialakíthat egy zenei szakkollégiumot hátrányos helyzetű roma gyerekek számára.
A 2600 négyzetméter alapterületű létesítmény megépítése közel 3,2 millió euróba került, amelyből 2,7 mil liót a norvég alap pályázatán nyertek el, 470 ezer eurót pedig a magyar állam biztosított a beruházáshoz. A télen-nyáron működő tábor életében a roma zenei kollégium évente 12 hetet foglal majd le, nyáron hat hétig, tavasszal és ősszel három-három hétig vendégeskednek itt a 12–18 éves zenei tehetségek.
A táborban összesen 120 szálláshely található, a gyerekeket 2-4-8 lakóegységeket híres zeneszerzőkről, klasszikus zenei előadókról, illetve világhírű dzsesszmuzsikusokról nevezték el. A tábort két mobilstúdióval, egy médiaközponttal, próbatermekkel, valamint több tízmilliós hangszerparkkal szerelték fel.
A szakkollégium működtetése –mivel a gyerekek számára ingyenes lesz – sokba kerül, Mészáros Zoltán számításai szerint évi százmillió forintra lesz szükségük, amit jórészt pályázati forrásokból kívánnak előteremteni. Egyelőre a jövő nyár végéig biztosított az anyagi háttér, egyebek mellett a Soros Györgyhöz kötődő OSI-nak (Open Society Institute) köszönhetően, amely az első három évben összesen 300 ezer dollárral támogatja a kezdeményezést. A létesítmény fizetős workshopok szervezésével saját bevételre is számít.
A Snétberger akadémia tananyagát a leendő tanárai állították össze. A gitárt maga Snétberger és László Attila, a zongorát Szakcsi Lakatos Béla és Oláh Kálmán, a basszusgitárt és a bőgőt Barcza Horváth József, a cimbalmot Lukács Miklós, a dobot Mohai András oktatja majd. A tehetségközpont oktatási igazgatója Kováts Péter, a Mendelssohn Kamarazenekar vezetője lett. A tervek szerint jövőre az akadémia mellett elindul Miklósa Erika énekiskolája is. Mészáros Zoltánnak egyébként számos világsztár – így például a VeszprémFeszten korábban fellépett Bobby McFerrin és Richard Bona – is ígéretet tett arra, hogy egy-egy workshop erejéig meglátogatja majd a szakkollégium fiatal roma muzsikusait.
A szombati létesítményavatót követően napokon belül beköltöznek az első szemeszter diákjai. A tanárok az országban tucatnyi helyszínen tartottak válogatást: 350 jelentkező közül választották ki az első 65 zenészreménységet. Egyelőre haladó és középhaladó szinten folyik majd az oktatás, de Snétberger Ferenc tervei szerint a jövőben abszolút kezdőknek is indítanának kurzusokat. A kollé gium jelmondatát is a gitárművész találta ki: „A zene felemel” szlogen a saját életére is utal, hiszen egy sokgyerekes salgótarjáni roma családból indulva a muzsika segítségével jutott el a világhírig.
Snétberger azt reméli, a zenei akadémia megkönnyítheti azt az utat, amelyet a legmélyebbről induló roma gyerekeknek a zenésszé válásig meg kell tenniük. Mint mondta, sikerként könyvelné el, ha a szakkollégium növendékeinek többsége később felvételt nyerne a Zeneakadémiára.