Itt vagyunk és elmegyünk
Amikor a pátoszról kérdezem, kezébe vesz egy sárga virágot. Ez azért szép – mondja. Nem kitér a válasz elől, a praxisban is szimbolikát talál. Parádon nemrég fejezte be a mátraderecskei óvódások színdinamikai tréningjét. – Művészet nélkül nehéz jó pedagógiát csinálni – mondja –, lehet, hogy ami száz esztendeje művészet volt, az ma a szociális kommunikáció körébe tartozik.
A Fény-Árnyék Művészeti Egyesület otthon és iskola. Filmesekkel, pedagógusokkal, táncosokkal, zenészekkel dolgozik együtt, a komplexitás a leghatásosabb módszer.
Horváth Éva Monika szigorú magához. Benne akar lenni a környezetben, hatni és engedni a hatásokat. Dolgozni. Eljutni az n+1-edik emberhez. Mindig. – Itt vagyunk és elmegyünk, csinálunk valamit, ami hat korunkban, vagy jövendő koroknak üzennek a tetteink – mondja.
A kortárs képzőművészetben azt tartja fontosnak, hogy hagy esélyt a nézőnek. Dönthessen, mire van szüksége abból, amit a látvány megenged. A festő a jelenlétek mozgását, dinamikáját köti öszsze és fokozza. Képekbe öltözteti a mozgásokat. – A lebegéssel is bánok – vallja. – A lélek valósága ugyanolyan valóság, mint a többi. A sokszínűség nemcsak a bioszféra sajátja, az emberi léleké is.
INFÓ
HOMMAGE CIURLIONIS Pátosz, szimbolizmus, szecesszió Horváth Éva Monika festményei a Művészház Galériában (Budapest, V., Régiposta u. 5.)
TOP 5
1. MOHOLY NAGY LÁSZLÓ
Art of the Light a Ludwig Múzeumban szeptember 25-ig.
2. VÉGZŐSÖK
a Moholy Nagy Művészeti Egyetem Design Intézetében június 8–11. között.
3. KOMORÓCZKY TAMÁS: SZÖKÉSI KÍSÉRLET
a Kiscelli Múzeumban augusztus 7-ig.
4. ÉN IS ÉLTEM ETRURIÁBAN
Révész László László a Ráday Galériában június 30-ig.
5. TRANSZPORT BEVAGONÍROZOTT HÁZ
Böröcz András–Rajk László a 2B Galériában június 15-ig.