Nem minden aktuális, ami friss

A Holmi kulturális és kritikai folyóirat reményei szerint idővel a teljes Holmi elérhető lesz majd digitálisan. „A 2004-es számok már felkerültek, PDF formátumban. A formátum előnye, hogy a szöveg nyomdakész változatát tartalmazza, a lap megszokott tördelt formájában, hátránya, hogy nem kereshető.

Olvasásáshoz az ingyenes Acrobat Reader szükséges. A friss számok a PDF mellett html formátumban is felkerülnek, és így lassan kialakul majd egy teljes és kereshető archívum” – jelzik mindenekelőtt, afféle beköszönésképpen. Nem tudom, miért kell egy lap szövegét online verzióban nyomdakész, tördelt változatban hozni, ami még csak nem is kereshető, de például azt sem, hogy kerül a buborék a vízbe, és főleg onnan ki, szóval a világ tele van titkokkal, amelyekre egyszer majd nyilván választ kapunk. Az amúgy remek orgánum honlapja olyan,mint egy régi közlöny, se nem szép, se nem izgalmas. Főoldalán a 2004 és a 2011 áprilisa közti számok tartalomjegyzékeit olvashatjuk, frissként aposztrofált írásművei háromévesek, pont, mint a nem friss anyagok közül a legfrissebbek. Várjuk a megújulást, mert ez így nagyon kevés.

Hasonló érzésem támadt a transzkontinentális együttműködés lapjaként futó Európai Utas weboldalát szemlélve is, azzal a kiterjesztéssel, hogy itt még össze is lettem zavarva: balra fent azt látom, hogy 76–77. szám 2011/1–2., megjelenik negyedévenként, jobbra meg egy tartalomjegyzék című opciót, amely tavaly novemberi, tehát úgy féléves olvasnivalókat vonultat fel vigyázó szemünk előtt.

A 2000 című irodalmi és társadalmi havi lap site-ja kicsit pofásabb és sokkal használhatóbb. Nem vagyok benne biztos, hogy egy online folyóirat kezdőoldalát az impresszummal kell nyitni – már a múzeumoknál sem volt igazán világos, vajon miért a főigazgató, a gazdasági igazgató és a főkönyvelő kiléte az első számú közlendő –, amikor a legfrissebb printváltozat is tele van jobbnál jobb fotókkal és grafikákkal, amelyek ebbe a vizuális világba sokkal inkább belapasszolnak, mint mondjuk egy adószám, de igazából ez legyen a legnagyobb baj. A 2000 online-on a teljes print tartalom elérhető, archívumában pedig 2010 novemberéig lehet kutatni, amit persze nyilván lehetne frissíteni, de az áttekintett körben nem roszsz teljesítmény.

Az egyik legkülönösebb webes felület a Jelenkor című irodalmi és művészeti folyóiraté. Egyrészt a színvilága miatt, amely erősen elüt a többiétől, egy kétgombócos csoki-barack fagylaltkompozícióra emlékeztet, amitől persze még jó ronda, másrészt meg sem kísérel valódi kapcsolatot tartani a papír változattal. Nem látjuk itt se a legújabb számot (még ha az nem is a legújabb), rövidítve vagy szűrve sem, viszont mindjárt indulásnak ott van egy irodalmi pályázati felhívás – a csodaszép Kikötő Online című orgánumtól. Ami az egész site-ból használható, az az archívum – bár abban is csak tavaly novemberig lehet kutakodni, de addig legalább vígan –, valamint a „programok, hírek” című menüpont, amely meglepő módon egy olyan kulteseményre hívja fel a figyelmet (II. Pécsi Irodalmi Fesztivál), amely e sorok írásakor még nem futott le. Más kérdés persze, hogy vajon hányan lehetnek, akik a jeles fesztivál programjáról éppen a Jelenkor félholt honlapján óhajtanak tudomást szerezni.

De van még ennél is különösebb jelenség hálón, ti. a Tiszatáj című patinás és ugyancsak remek irodalmi folyóirat honlapja, amelynek induló oldalán egyrészt balra fönt jelzik, hogy megjelent a legfrissebb (áprilisi) szám, és ennek tartalomjegyzékét is ismertetik, másrészt jobbra, kicsit lejjebb azt is tudatják, hogy az aktuális szám 2010. decemberi, vagyis megtudhatjuk, hogy ami aktuális, az nem feltétlenül friss, sőt. A produktum használati értékét tovább árnyalja, hogy ha erre az aktuális pontra kattintunk, csupán valami nagy technikai összeomlást találunk, ún. aktualitást egy betűt sem. A vizsgált mezőny legjobbja a Mozgó Világ honlapja, erre már rá lehet fogni, hogy kinéz valahogy, bár a legtöbbekhez hasonlóan itt is csak három színt ismernek, a fehéret, a feketét és a sötétkéket, pedig emlékeim szerint volt ittmás is. Úgy látszik, ez a veretesség védjegye. A nevezett site gyakorlatilag mindent tud, ami egy online verziótól elvárható. Mindjárt az elején jelzik, hogy a legfrissebb számnak csak egyes cikkei olvashatók amonitoron, a többiek két héttel később, amit úgy fogok fel, hogy nagyon helyes, ha nem adnak oda mindent ingyen, aki kiváltképp kíváncsi, az egyrészt hamar megöregszik, másrészt vegye meg a legújabb Mozgó Világot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.