Állami kincskeresés

A minden évben megrendezésre kerülő „Rockkarusellen” eredményességére mi sem jellemzőbb, mint az, hogy hajdan – még amatőr alakulatként –itt tűnt fel először az ABBA, és ezen a rendezvénysorozaton vált ismertté Alban Uzoma Nwapa – azaz Dr Alban –és még sokan mások a mai svéd rockzene nagyágyúi közül. A Rockkarusellen idén is „végigszáguldott” az országon, hatvan helyszínen összesen négyezer (!) amatőr zenekar mérte össze a tudását. Remek bandák törtek elő az ismeretlenségből. A Blom And The Bees líraiságával, a Wild Fields westernből származtatott hangzataival, a Muddle zenei humorával, a Poplöst merész útkeresésével, a Rovi sodró lendületével, míg a nyertes, a The Luxe pedig kitűnő ritmusvilágával és gyönyörű dalaival tette emlékezetessé a malmői Sofie Parkban rendezett döntőt.

Az esemény rendezője a Studiefrämjandet, amely jelentős országos infrastruktúrával, kultúrházakkal, szupermodern műszaki bázissal és szakértő gárdával rendelkezik, egyedül vállalja magára és bonyolítja le a monstre rendezvénysorozatot.

A The Luxe a döntő egyik legsikeresebb résztvevőjének bizonyult
A The Luxe a döntő egyik legsikeresebb résztvevőjének bizonyult

– A kereskedelmi televíziós társaságok támogatásából nem kérünk. Politikailag független intézmény vagyunk, a kereskedelmi tévék pedig nem azok. Szóba jöhetnének még a közszolgálati adók, de az a tapasztalatunk, hogy nélkülük sokkal bensőségesebb, szakmailag tisztább a Rockkaru sellen, amely így valóban a zenéről szól – mondja Marcus Pehrsson, az esemény vezető szervezője.

–A zenekaroktól nem kérünk pénzt, de egy feltételünk van: önképzőkört (studiecirkel) kell alakítaniuk a Studiefrämjandet kebelén belül. Ez nem kellemetlen kényszer, mert a zenekaroknak így állandó jelleggel – a Rockkarusellen kívül tehát egész évben – ingyen próbatermet, igény szerint hangszereket, műszaki berendezést biztosítunk, sőt vannak stúdióink is, ahol a zenekarok ingyen elkészíthetik a bemutatkozó anyagaikat és lemezeik felvételeit. Menedzseljük őket, vállaljuk a reklámot, a közönségszervezést, mindent. Mert erről szól a dolog. A tehetség kibontakozásának ne lehessen akadálya a fiatalok pénzhiánya vagy a menedzselésben való járatlanságuk. A zenészek foglalkozzanak csak a zenével. Így levesszük a vállukról a gondokat, lebontjuk a profik és az amatőrök közötti falat. Számtalanszor tapasztaltuk már, hogy egy amatőr zenekar sokkal jobb, mint egy úgynevezett profi. Miért legyen akkor előnyük azzal, hogy már mindenük megvan és egy szakértő menedzser intézi a dolgaikat? – sommázza a „cég” alapelveit Marcus Pehrsson.

És valóban. A szervezés kitűnő, nincsenek se emberi, se technikai bakik, a Rockkarusellen malmői döntője igazi sikertörténet. Telt ház van, rengeteg a néző, de szinte mindenki ismeri a másikat, a barátságok legtöbbje az eseménysorozatnak köszönhetően született.

Persze mindez rengeteg pénzbe kerül. A Studiefrämjandet az állami támogatást a zenekari önképzőkörök száma után kapja, így aztán valóban minden közös érdek. Az állam sem jár rosszul, hiszen a támogatás sokkal kevesebb pénzt emészt fel, mint az unatkozó fiatalokból alakuló bűnbandák hajszolása.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.