Törpe illegalitásban
Miért vigyorog minden kerti törpe? – kérdezi a vicc. Mert csiklandozza egy fűszál a fenekét.
Nem túl bonyolult tréfa, de hát maga a kerti törpe sem túl bonyolult, véljük általában, csakhogy ez nem igaz. Gondoljunk csak az Amélie című film rejtélyes, világutazó törpéjére, aki, hol Moszkvából, hol meg Kambodzsából küld magáról egy-egy fényképet, szépen bonyolítva a film lélektani gubancait, vagy gondoljunk arra a több mint 400 törpére, aki Berlinben az 1960-as évek végén a katonai szolgálat ellen tüntetett valamelyik téren. De beszélhetnénk azokról az angol házőrző törpékről is, akik infravörös érzékelővel vannak felszerelve, mely ha működésbe lép, a törpe előbb fennhangon közli: „Jó estét, itt a biztonsági törpe”, és ha ez nem lenne különösebben hatékony, akkor kibírhatatlan fejhangon sikoltozni kezd, hogy „Segítség, elrabolnak!”
Néha tényleg elrabolják őket. Franciaországban működik ugyanis a Kerti Törpék Felszabadító Mozgalma, melynek szabadcsapatai éjszakánként megszöktetik a kertekben „fogva tartott” törpéket, kiviszik azokat a mezőkre, erdőkbe visszaadva ezzel a szabadságukat. És akkor még hol vannak Hófehérke törpéi, a meseirodalom csúcsragadozói, hol van a mozikban, kerti törpék főszereplésével most futó Rómeó és Júlia-történet, végül egy szót sem ejtettünk a nanológiáról, azaz a törpékkel kapcsolatos, hmm... tudományról.
A kerti törpe élete tehát nem egyszerű, de hogy mióta nem az, arra egy dokumentumfilm ad majd választ, amelyet a Magyar Televízió 1-es csatornáján vetítenek április 7-én, hajnali 3 óra 50 perckor (rendező-forgatókönyvíró: Novobáczky Sándor). Igen, igazuk van, a film lehetetlen időpontban kerül képernyőre, de higgyék el, megéri vérágas szemekkel virrasztani. Megismerkedhetünk a thüringiai Griebel családdal, melynek egyik őse rukkolt elő az 1900-as években az első kerti törpével, megismerkedhetünk a törpekészítés titkaival, a figurák archetípusaival, megtudhatjuk, miképpen kényszerítették őket illegalitásba az NDK-ban, valamint, hogy Németországban évi kétmillió fogy belőle, a világon pedig úgy 40 milliónyira becsülik a kerti törpék számát. Ez a film arról is szól, hogy legyünk türelmesek az élet apróságaival szemben. Különben mi magunk is törpék leszünk.