A tétlen munka
A tökéletes embernek nincs énje, a szellemembernek nincs munkája, a bölcsnek pedig nincs neve sem. Így összegzi a lényeget mindjárt az első, rövid példabeszéd után Csuang Ce, a taoista bölcs. Ámde hoppá! Ő bölcs, aztán mégis van neve?
Na, bumm, mondaná Csuang Ce, mert Csuang Ce nem vacakol sokat a dolgokkal, sőt. Lényegében hagyja azokat működni a maguk természete szerint: a lényeg semmit nem akarni, semmire sem törekedni, lényeg a nemcselekvés. A dolgokba beleavatkozni nem más, mint valamely egyoldalú cél szerint erőszakot tenni a dolgok teljességén. És ha képesek vagyunk eme „tétlenmunkára”, akkormegtudhatjuk, mi a Tao, amit hol útnak definiálnak, olykor életnek, máskor erénynek. Lényege a tökéletes üresség, amely nem azonos azzal, ami mondjuk egy valóságshow szereplőinek tekintetéből sugárzik, sokkal inkább olyasféle üresség, mint a falon vágott ablakrésé, amelyen keresztül beárad a fény, a levegő, az egész világ. Vagy ahogy egyszer megfogalmazta egy hozzáértő: a Tao a kozmikus lét üteme és bölcsessége.
Meglehet, elsőre mindez kicsit furán hangzik, de a fentebb olvasható gondolatoknál sokkal plasztikusabban, okosabban világítja meg a kérdést Dobos László, aki fordította és jegyzetekkel látta el a Csuang Ce A virágzó délvidék igaz könyve című kötetét, amely Csuang Ce kicsi, okos és derűs példázatain keresztül, a kötet végén pedig egy öblösebb magyarázattal mutatja be, hogy voltaképpen mi a taoizmus. Milyen is a dolgok egyenlősége, viszonylagossága, milyen az a nézetrendszer, amely a világ törvényét nem az emberiség igyekvő szöszmötöléseiben keresi, hanem a világmindenség működésében, valami ősi egyszerűségben. Ahol „mindenféle beavatkozás a világ menetébe csak a zűrzavart növeli”, és ahol nem a romlatlan, természeti ember rombolja a világot, hanem a „tudásvágy vezette civilizáció és a hatalomra törés”. A kiút a taoizmus egyik legnagyobb paradoxona, a „tétlen munkálkodás”, bár ezt mostanában aligha értjük,mert azt becsüljük, aki aktív, sikerre, hatalomra tör, buzgólkodik, gyűjtöget, és kioktatja a világot arra nézvést, mi is a boldogság. Egyébként nem az.
Infó
Csuang Ce: A virágzó délvidék igaz könyve, Noran Libro, 346 oldal.
Top 5
1. JÜ HUA: TESTVÉREK
Magvető. A mai Kína regénye
2. SZÉP ASSZONYOK EGY GAZDAG HÁZBÓL
Terricum. Nem pornográfia, szépirodalom.
3.TŐKEI FERENC: KÍNAI FILOZÓFIA i.
Kossuth. Az ókor gondolkodói.
4. HÉTKÖZNAPI ÉLET A KÍNAI CSÁSZÁROK KORÁBAN
Corvina. Kína 1368–1644 között.
5. SZU tUNG: ÍGY ÉLTEM CSÁSZÁR KOROMBAN
Ulpius-ház. Riasztó
álom egy esős éjszakán.