Kézfogásra a királynőtől
Különben forradalmi lelkületű anyám egyszer csak izgatottan a fekete-fehér képernyőre mutatott: – Látod az első sorban, ott, ott, kalapban, az az elegáns asszony, az a belga királynő!
Gyerek voltam. Nem értettem.
Azóta megtudtam például Szerb Antaltól, hogy Marie Antoinette korában a mozisztárok kultuszához volt hasonló a királyné utáni leskelődés divatja. Egy történelemkönyvben pedig arról szereztem tudomást, hogy a felséges találkozón Hans von Wilczek gróf benyitott egy szobába, ahol III. Napóleon fiatal felesége a mi Sisinkkel múlatta az időt, és a két szépséges császárné centiméterrel mérte egymás vádliját.
Megtudni, hogyan élnek a született vagy felkent arisztokraták, utánozni a szokásaikat, viselkedésüket és viseletüket! Még ami kies köztársaságunkban is lehetetlen ez elől kitérni, hiába, hogy törvény tiltja a nemesi rangok viselését.
A csúcs pedig egy közös fénykép. Mintha Angelina Jolie-val a pesti forgatáson, a református miniszterelnök családjával a pápánál fotóztatja magát. De hát tavalyelőtt húsvéti turistaként én is végigvártam a mise utáni sort a canterburyi katedrálisnál, hogy kezet foghassak Rowan Williamsszel, az „anglikán pápával”, és Kende János lekapja a családi albumba. Ugyanez az érsek adja össze Vilmost, a brit királyi trón várományosát Kate Middletonnal, akit Katalinnak hívunk majd, ha egyszer királyné lesz belőle. Nahát, egy kézfogásnyira leszek az egész családtól!
Dianáról, a „nép hercegnőjéről” vagy egy tucat könyvet adtak ki nálunk. Most meg már megjelent kettő a hosszú jegyesség után magát végre nősülésre elhatározó fiáról és a világ legirigyeltebb menyasszonyáról. A hírek szerint nyomják a harmadikat is.
Hiába, a kukkolási kedv nem lohad soha. S a Való Világ e nem kevésbé művi változatának követésétől még a Kereszténydemokrata Néppárt sem tiltja el a híveit.
Infó
ROBIN POLAKOWSKY: VILMOS ÉS KATE (AVAGY ŐFELSÉGE A SZERELEM) Atlantic Press. 168 oldal.
CLAUDIA JOSEPH: KATE (HERCEGNŐ SZÜLETIK) Athenaeum. 272 oldal.
Top 5
1. Grecsó Krisztián: Mellettem elférsz
Magvető. A vágy és soha nem múló szeretetéhség regénye.
2. F. Scott Fitzgerald: A nagy Gatsby
Európa. Megint és megint olvasni kell
3. Filep Tamás Gusztáv: Főhatalomváltás Pozsonyban1918-1920
Kalligram. Találkozás a cseh demokráciával.
4. Jean-Philippe Toussaint: Zidane Melankóliája
Jelenkor. Benne Esterházy Péter: Toussaint reménye.
5. Ugron Zsolna: Úrilányok erdélyben
Ulpius-ház. Enni, inni, élni a hegyek között.