Akadálya Google világkönyvtára előtt
Az egyébként manhattani „sztárbíró”, Denny Chin elutasította az internetes cég 125 millió dolláros megállapodását, amelyet kiadókkal és szerzőkkel kötött. Az amerikai jog szerint az ilyen megegyezéseket a bíróságnak kell jóváhagynia, annál is inkább, mivel a szerzőket tömörítő Authors Guild továbbra is perben áll a Google-lal.
Chin úgy vélte: a megegyezés túl nagy előnyhöz juttatná a Google-t versenytársaival szemben, és egyébként is jutalmazza a céget, holott az nagy tételben másolt le engedély nélkül szerzői jogvédelem alatt álló műveket. A The New York Times emlékeztet: a washingtoni igazságügyi minisztérium is hasonló érvvel ellenezte az üzletet, amely a kiadóknak jutalékot adna bolti forgalomban nem kapható kötetek után. A tárca úgy vélte: a Google ezzel monopóliumot szerezne több millió olyan könyv kiadására, amelyek esetében nem ismert, hogy ki rendelkezik a jogdíjak felett, illetve az illetőnek nem bukkantak nyomára. Az üzletet az Amazon.com, a Microsoft, valamint egyes szerzők, kormányok és az egyetemi-kutatói világ egy része is bírálta.
– Ez nyilvánvalóan csalódás. Tanulmányozzuk a bíróság döntését, és mérlegeljük az előttünk álló lehetőségeket – nyilatkozta Hillary Ware, a Google vezető jogásza, hozzátéve: nem állnak le a digitalizálással, és továbbra is online hozzáférést biztosítanak a könyvekhez. A vállalat eddig mintegy 15 millió művet szkennelt be. – A bíró kifejezetten nyitva hagyta az ajtót egy átdolgozott megegyezés előtt – értékelte a döntést Paul Aiken, az Authors Guild ügyvezető igazgatója. Ezt értelmezve a szerdai Times rámutat: Chin szerint a megállapodás jóval kevésbé lenne aggályos, ha a szerzői jogok birtokosai beleegyező, „opt-in” nyilatkozatot adnának –ez viszont kirekesztheti a jogdíjak szempontjából bizonytalan helyzetű „árva köteteket” a digitális világkönyvtárból.