Heki kutya hazatért
Majd tíz éve annak, hogy a Zala megyei Páka lakói felvetették: végre illő módon kellene emlékezni a falu híres szülöttére, Öveges Józsefre. Bár a pákai iskola a professzor nevét viselte, s az intézményben emlékszobát is kialakítottak, a helyiek úgy vélték, ennél többet érdemel a Kossuth-díjas fizikatanár. Azt szerették volna elérni, hogy a falu vásárolja meg – a televíziós ismeretterjesztő előadásai révén országos ismertségre szert tett, 1895-ben született, 1979-ben elhunyt – Öveges professzor egykori házát, és ott hozzanak létre kiállítást. A helyiek kezdeményezését 2003-ban felkarolta a pákai önkormányzat, s ezzel kezdetét vette az évtizedes, abszurd fordulatokat sem nélkülöző küzdelem.
Az önkormányzat már a kezdetek kezdetén akadályokba ütközött. Kiderült ugyanis, hogy a professzor valamikori otthona – amelyet szülőháza helyén építettek fel a harmincas években – egy osztrák férfi tulajdonába került, neki pedig eszében sem volt megválni az épülettől. A falu akkori polgármestere, Rudas Miklós – miként a helyiek felelevenítik –, két évet „járt az osztrák nyakára”, hogy adja el a falunak oly sokat jelentő házat. Végül 2005-ben megszületett az egyezség: hatmillió forintért a községé lehet az elhanyagolt, lepusztult épület. Ekkorra azonban kiürült a község kasszája, mindössze hárommillió forint állt rendelkezésre.
A polgármester a tudományos akadémiától kezdve az oktatási minisztériumon át a kulturális tárcáig szinte minden hivatalt megkeresett pénzért könyörögve, ám a gyűjtőkörút eredménytelen volt. Pénzt sehol nem adtak, csak biztatást, mondván, „nemes ügyért harcol a falu”. Már-már úgy tűnt, hogy Pákának le kell mondania terveiről, de ekkor váratlan segítséget kapott az önkormányzat. A profeszszor tisztelői, egykori tanítványai, távoli rokonai jelentkeztek, s néhány hónap alatt „összedobták” a hiányzó öszszeget. A falu pedig 2006-ban megvásárolta a romos épületet. A folytatás sem volt sokkal könnyebb: újabb három év telt el, mire egy pályázaton 17,5 millió forintot nyert a falu az épület felújítására, a megyei önkormányzat pedig kétmilliót biztosított a kiállítás létrehozására. A munka végül tavaly kezdődhetett el, a közelmúltban pedig megtarthatták az avatóünnepséget.
A szépen felújított épület előterében a professzor egyik ismert jelmondata olvasható a falon: „A semmiből nem lesz semmi.”
– Hát ebben az egyeben talán picit tévedett a professzor úr. Mert a falunak szinte a semmiből sikerült létrehoznia az emlékházat – mondta a falu polgármestere, Lukács Tibor, aki elismeréssel szólt elődei kitartó munkájáról, a kiállítás létrehozását támogatók sokaságáról.
A falu központjában, a templom mellett álló emlékház egyik szobájában Öveges József bútorai, könyvei láthatók, a sarokba állított öreg Orion Delta televízió képernyőjén pedig régi műsorai, kísérletei futnak. A másik szobában a professzor életútját ismerhetik meg a látogatók, számtalan korabeli fénykép és dokumentum révén, a vitrinekben pedig ott sorakoznak a „leghíresebb pákai” személyes tárgyai, kitüntetései, kísérleti eszközei. A látogatók számára alighanem a kísérleti szoba a kiállítás legizgalmasabb része. Ott ugyanis kipróbálhatják a profeszszor legismertebb kísérleteit, például a lejtőn magától felfelé guruló kúpot, és persze nem hiányzik Heki, Öveges professzor híres kutyája sem, amely a megfelelő hangmagasságú rezonanciára előugrik a házából.