Tiltakozó levelek a József Attila Színházért
Mint ismeretes, Méhes László, az angyalföldi teátrum igazgatója csütörtökön ismertette a társulattal Csomós Miklós főpolgármester-helyettes levelét, melyben arra kéri a direktort, ne hosszabbítson szerződést a munkavállalókkal és egyéb foglalkoztatottakkal a következő évadra. Mint a főpolgármester-helyettes írta: „a József Attila Színház Nonprofit Kft. működtetését 2011. augusztus 1-jét követően nem a jelenlegi társulatos repertoár rendszerben kívánja támogatni, hanem az épület színházi célra történő hasznosítása révén, melyre az üzemeltető kiválasztása pályázat útján történik”. Méhes bejelentette, ezek után júliustól szolidaritásból maga is lemond, végkielégítését pedig nem veszi fel.
Az angyalföldi színházzal kapcsolatos bizalmatlanság egyik oka az a 270 millió forintos adósság, amelyet a színház a tavalyi év közepére halmozott fel, amikor is Méhes az igazgatói székbe került. Az adósságot ugyan örökölte, nem maga gerjesztette, és az eltelt szűk egy évben jelentősen csökkentette is, ez mégis szálka (de legalábbis indok) maradt a főváros szemében. Tovább rontja a színház és a főváros mint fenntartó közötti viszonyt, hogy a József Attila Budapest egyetlen szocialista vezetésű kerületének a színháza, így a fideszes főváros vigyázó szemei talán erősebben fókuszálnak az itt előkerülő hiányosságokra.
Január végén egyébként Méhes –hallván a színház fenntartói támogatásának jelentős csökkentéséről szóló híreket – a színház néhány művésze társaságában találkozott Tarlós Istvánnal. Találkozójukon azonban nem abban állapodtak meg, amit Csomós Miklós mostani levele tükröz, vagyis, hogy a társulatot szélnek eresztik, a színház hasznosítására pályázatot írnak ki. Hanem abban, hogy Méhes kész lemondani tavaly nyáron egyhangú közgyűlési támogatással elnyert igazgatói megbízatásáról a következő évadtól, hogy olyan vezető állhasson a teátrum élére, aki minden szempontból bírja a városvezetés bizalmát és támogatását. A főpolgármester – Méhes szerint – ezt akceptálta, s kijelentette, szívesen látná a leköszönő direktort főrendezőként az új színházigazgató oldalán.
Tegnap sikerült elérnünk Csomós Miklós főpolgármester-helyettest, aki cáfolta, hogy a színházat meg akarják szüntetni, csupán arról van szó, hogy a gazdaságos működés érdekében hasznosítási pályázatot írnak ki az intézményre márciusban. A kiírás még nem jelent meg. Ha ez a pályázat eredménytelen lenne, úgy igazgatói pályázat következik majd. Mindennek oka a színház rossz gazdálkodása. Méhesnek az adósságcsökkentésben elért eredményeit – az igazgató szerint 2011. június 30-án várhatóan már csak 86,1 millió forint lesz a színház adóssága – nem tekintik elégségesnek. Továbbá érthetetlennek tartják például, hogy miért foglalkoztatják az előző igazgatót, Léner Pétert, akinek időszakában az adósság felhalmozódott, még mindig 30 millió forintos tanácsadói szerződéssel a színháznál. (Ezt a szerződést egyébként öt évre kötötték.)
A főváros csütörtökön elfogadott költségvetésében 204 millió forintos támogatás szerepel a színház neve mellett, ami a tavalyi 309 millióhoz képest jelentős csökkenés. A legnagyobb a fővárosi fenntartású színházak között. E színházak többségének támogatása ugyanis nem csökkent, hanem emelkedett. Nehéz ezt másképp értelmezni, mint a főváros egyetlen szocialista vezetésű kerülete elleni kultúrpolitikai támadásnak.
A XIII. kerület MSZP-s polgármestere, Tóth József tegnap levélben kért hiteles tájékoztatást Tarlós Istvántól. Korábban egy sajtótájékoztatón azt nyilatkozta: a XIII. kerülethez sok szálon kötődő intézmény esetleges megmentésével csak akkor tud érdemben foglalkozni a városrész, ha megismerte a főváros részletes indokait és terveit.
Levelet írt Tarlósnak a Magyar Színházi Társaság és az Országos Színészegyesület vezetősége is, amelyben kifejtik: ez egy olyan horderejű döntés, amely megítélésünk szerint nem hozható meg a szakmai szervezetekkel való egyeztetés nélkül.