Értő szó
Úgy érzem, soha ennyire nem volt fontos beszélni a cigányságról. Beszélni, hallani, megérteni ezt a kultúrát. Most kell megragadni minden lehetőséget, hogy elfogadjuk a mást, és enyhítsük a mély szakadékot: távolságtartás és ellenszenv nélkül kell a kultúrákat egymásra vonatkoztatni.
A Trafóban március 10-én lesz a Szóról szóra című előadás bemutatója, de február 28-án Dokumentumszínház: cigánygyilkosságok, kutatás, munkabemutató címmel ízelítőt adnak belőle. Mi volt a többségi társadalom reakciója? Megfelelő volt-e a tájékoztatás az ügyekben? Foglalkoztat-e még valakit a miért? Hosszú kutatómunka eredménye a mostani produkció. Hitelességét a túlélőkkel, hozzátartozókkal, rendőrökkel, ügyészekkel, helyi kisebbségi vezetőkkel, polgármesterekkel készült interjúk adják. A tényeket dokumentumszínházi módszerekkelmutatják be. Az elhangzó szövegeket eredeti anyagokból merítették, erre utal a Szóról szóra cím.
Ha egy kicsit körülnézünk, sok helyütt tapasztalhatjuk a héten a kultúrák kölcsönhatását. A Hagyományok Házában induló koncertsorozat első részében Népzene és historikus zene címmel Bognár Szilvia is fellép. A magyar népzene avatott képviselőjének gyűjtésében cigánydalok is szerepelnek nem kis számban.
A Budavári Művelődési Ház március 4-én ad otthont Gerendás Péter új lemeze bemutató koncertjének. A lemez címe Családregény, nem véletlen, hisz a kilencgyermekes apuka zenei érzékenységét is örökölték a gyerekek. Minden gyermeke játszik valamilyen hangszeren, így unatkozásra nincs idő. Mostani koncertje is a család és zene szeretetéről szól.
Cigányzene, ahogy még nem hallhattuk. Igazi különlegesség a Marczibányi téren március 4-én a Mitsoura-koncert. A magyar cigányzene találkozása keleti gyökereivel világzenei fúzióban. Élő elektronika, egzotikus etnikus hangszerek. Fellépők: Monori András, Moldvai Márk, Szalai Péter, Lukács Miklós, Miczura Mónika, Mandula Éva. A zenekar ötvözi az archaikus Kárpát-medencei cigányzenét a progresszív elektronikus zenei világgal. Ráadásul a gyűjtésben nem állt meg jelenkorunk dalainál, végigkísérte a cigányság vándorlását, így egyiptomi és indiai cigánydalokat is feldolgozott. Mindezt alátámasztva balkáni, egyiptomi, indiai hangszereléssel.
Infó
Dokumentumszínház (Trafó, február 28-án este 8-kor), Népzene és historikus zene (Hagyományok Háza, március 3-án este 7-kor), Gerendás Péter (Budavári Művelődési Ház, március 4-én este 7-kor), Mitsoura (Marczibányi Téri Művelődési Központ, március 4-én este 8-kor).