Fischer Iván úgy megy, hogy marad

Fischer Iván berlini megbízatása nem érinti azokat a kötelezettségeit, amelyek a Budapesti Fesztiválzenekarhoz kötik. Erről tegnap maga a karmester nyilatkozott Hollandiából a Klubrádióban azok után, hogy berlini sajtótájékoztatón jelentették be: a világhírű magyar muzsikust 2012 augusztusától három évre kinevezték a városközpontban levő Konzerthaus zeneigazgatójának és a Konzerthausorchester vezető karmesterének.

A Konzerthaus Berlin és talán egész Németország legnépszerűbb zenei együttese, amelynek 13 ezer bérletese van. Az ötvenes években létrejött zenekar a hajdani NDK-ban – Berlini Szimfonikusok néven –a nyugati oldalon működő Berlini Filharmonikusok vetélytársa volt, színvonalát éppen ez az állandó verseny tartotta magasan. A berlini fal leomlása után változtatta meg nevét, de a minőségre továbbra is kényes maradt.

Fischer mostani kinevezését egyaránt üdvözölte Berlin polgármestere, Klaus Wowereit és a 98 éves Kurt Sanderling, a német együttes korábbi zeneigazgatója. Sanderling, aki a kilencvenes években vendégkarmesterként Budapesten is föllépett a Fesztiválzenekarral, „kiemelkedő zenekarnevelőnek” nevezte magyar kollégáját. Kérdés persze, hogy egy olyan magas nívóra jutott zenekarnál, mint a Konzerthausorchester, miért van szükség „nevelő” karmesterre.

Körner Tamás, a Budapesti Fesztiválzenekar ügyvezető igazgatója ezzel kapcsolatban megjegyezte: értékei ellenére a berlini együttes még nincs úgy jelen a világ zenei életében, mint a Fesztiválzenekar (amely a legigényesebb szakmai szempontok alapján a legjobb tíz együttes közé számít), és nyilvánvaló elvárás Fischerrel szemben, hogy az ő vezetésével most a világ élvonalába kerüljön.

A hatvanéves Fischer Iván már fiatal karmesterként figyelmet keltett, mai hírnevét a Kocsis Zoltánnal közösen alapított Budapesti Fesztiválzenekar művészi rangjának megteremtésével alapozta meg. Az ezredfordulón a Lyoni Nemzeti Opera (Franciaország második legrangosabb dalszínháza) zeneigazgatójának hívták meg, és csak azért távozott 2003-ban, mert az újonnan megválasztott operaigazgatóval társulatszervezési-művészi kérdésben vitája támadt. Két év múlva az amerikai Nemzeti Szimfonikus Zenekar vezető vendégkarmestere lett Washingtonban, három szezonra.

„Fischer mostani, berlini megbízatására, akárcsak a korábbiakra jellemző, hogy munkájában továbbra is az itthoni saját zenekar élvezi az elsőbbséget” – szögezte le lapunk érdeklődésére Körner Tamás. Ez azt jelenti, hogy a 2012–13-as szezonban összesen mintegy hat hetet tölt Berlinben, ez alatt 18 koncertet vezényel (már a 2011–12-es szezonban is hatot). De továbbra is ő dirigálja a Fesztiválzenekar valamennyi külföldi vendégföllépését, és hazai hangversenyeinek felét, továbbá 10 gyerekkoncertet is. Ez változatlanul évi 60-70 előadást jelent számára.

Továbbra is az itthoni saját zenekar az első
Továbbra is az itthoni saját zenekar az első
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.