Radnóti Moszkvában

– Az ex libris műfajában a kiindulópont általában nem a művészi, grafikai probléma, hanem egy társadalmi, történeti, etikai és esztétika eszme, amely a kompozíciót meghatározza, azaz a formai oldallal szemben a tartalmin van a hangsúly –magyarázzaVasné TóthKornélia, az Országos Széchényi Könyvtár Plakát- és Kisnyomtatványtárának tudományos munkatársa, majd hozzáteszi: a könyvjegy nem ismer országhatárokat, sem a gyűjtők, sem a grafikusok tekintetében.

A kutató – Gadamer nyomán – grafikai epigrammának nevezi a könyvjegyeket: az ex librisek mondanivalójukat sűrítve megjelenítő, egy-egy ötletre építő, emblémaszerű alkotások. Tömörségükben hatnak. Minden tulajdonságuk, a grafikai kidolgozottság, a stílus, a tipográfia ennek a tömörségnek rendelődik alá. A formai és funkcióbeli kötöttségek mellett az adott stíluskorszakok trendjei is befolyásolják persze őket, de teljesen egyedi elemek is megtalálhatók a műfaj legjobbjainak munkáiban. Ha ex libriseket vizsgálunk, elemzünk, az említettek mellett nagyon fontos szempont, hogy az adott könyvjegy egyedi tulajdonos vagy valamely intézmény számára készült-e, kapcsolódik-e egy fontos eseményhez, megemlékezéshez.

A világon tíz nagy exlibris-múzeum működik, de számos állami közgyűjtemény is nagy darabszámú kollekciót őriz. Ezek némelyikében viszonylag testes magyar vagy magyar vonatkozású anyag található. A külföldön található hungarica ex librisek teljes feltárása eddig nem történt meg, pontos adataink tehát nincsenek. Hungarica ex librisnek egyébként azokat a könyvjegyeket nevezhetjük, amelyeket magyar grafi kus alkotott és/vagy magyar tulajdonos számára készültek, esetleg magyar nyelvű feliratok tűnnek fel rajtuk, vagy tartalmukban Magyarországra utalnak. A magyar ex librisek nemzetközi szintű kutatásának egyik fontos állomása volt, hogy 2010 nyarán Vasné Tóth Kornélia Klebelsberg Kunó-ösztöndíjjal egy hónapos feltáró munkát végezhetett a moszkvai Rudomino Összorosz Állami Idegen Nyelvű Könyvtár Ritka Könyvek Osztályán. A kutató a Moszkvában található magyar vonatkozású ex librisek feltérképezésének szándékával utazott az orosz fővárosba.

Kiderült, hogy a Rudominóban főleg a XIX. század végétől az 1970-es évekig készült magyar ex libriseket őriznek. Ennél korábbi, heraldikus ex librisek csak nagyon kis számban találhatók. Az anyag jórészt tematikus, szimbolikus könyvjegyeket tartalmaz. A 4585 könyvjegy közül 784 darab hungaricára lelt, a teljes anyag 17 százaléka tehát így vagy úgy: magyar. Ez nagyon jelentős arány. A katalogizálás során az itthon is használt módszereket alkalmazta Vasné Tóth Kornélia, vagyis vizsgálta a grafikus személyét, aláírását, a tulajdonos megjelölését, a grafika méretét, technikáját, a készítés idejét, a színvilágot, a szövegeket, feliratokat, valamint a különböző változatokat, duplumokat.

A Rudominóban található Minajevgyűjteményben közel nyolcvan, nemzetközileg is jegyzett magyar grafikus könyvjegyeit fedezte fel a kutató, a legtöbb Fery Antal, Drahos István, Stettner, Bordás Ferenc, Kertes-Kollmann Jenő, Menyhárt József, Nagy László Lázár, Takács Dezső és Nagy Arisztid alkotása. A magyar tulajdonosok, megrendelők közül 285 névre készült ex libris. A legtöbbször Galambos Ferenc, Réthy István, Semsey Andor és Szigeti István neve fordul elő a kollekcióban, de Kertész Dénes, Erdélyi István, Gombos László, Csányi István, Lippóczy Norbert és Miklós vagy éppen Lustig István részére is sok ex libris készült. Mindannyian a hazai exlibris-élet neves gyűjtői, némelyikük alkotóként sem ismeretlen.

Különösen érdekesek lehetnek azonban a közismert személyek számára készült ex librisek. Ezeken grafi kákon – akárcsak a gyűjtők vagy a „hétköznapi” megrendelők esetében –gyakran találunk utalást az illető foglalkozására, hivatására, szenvedélyeire. Berda József költő ex librisén, amelyet Fery Antal készített, étel-ital, terített asztal látható – az oly sokszor megénekelt hétköznapi örömök szimbólumai. Hofi Géza könyvjegyén színész szerepel, az obligát szomorú-vidám álarccal. Jandó Jenő zongoraművész ex librisén természetesen zongora, Kodály Zoltánén énekesmadár, hárfa és a népi motívumok láthatók. Ortutay Gyula ex librise népviseletbe öltözött párt ábrázol. Csakúgy, mint a néprajzkutató és politikus ex librisét, Radnóti Miklós könyvjegyét is Buday György metszette. A Radnóti számára készített grafika félabsztrakt figurája szív alakú mellkasával, a testen áthajló virággal a kutató szerint kifejezi költészetének lényegét, utal továbbá a harmincas években egyre inkább eluralkodó embertelenségre, a kor nyugtalanságára is.

– Az ex libris különleges élmény: képzeletbeli utazás időben és térben –így Vasné Tóth Kornélia. – A vizualitás elindíthat minket a stílus és a technika, a tárgy és a rejtett jelentés felfedezésének útján. Azzal, hogy a könyvjegyek ablakot nyitnak a társadalom eszmeiségére, ideáljaira, hozzájárulnak az indentitásunkról, kulturális értékeinkről alkotott elképzeléseink továbbformálásához, a kollektív emlékezet megkonstruálásához, a közösségi kultuszok kialakulásához is.

J. Szuszkiewicz lengyel grafikus Semsey Andor nevére készített ex librise
J. Szuszkiewicz lengyel grafikus Semsey Andor nevére készített ex librise
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.