Cuki evolúció
Egyszerűen nem lehet nem felfigyelni arra a manga- és animeőrületre, ami a felkelő nap országából indultmég a II. világháború után, mára pedig szubkultúrát hozott létre világszerte a japán képregény és animációs tévésorozatok rajongói által. Ráadásul az idén van Hello Kitty cica 35. évfordulója. Vagy születésnapja, ahogy tetszik. Kitty nem egyszerű kiállítási tárgy, ő képes mindenhol ott lenni, és a nyolcvanas évekből származó transzformersz robotkonstrukciókat megszégyenítő rugalmassággal hordozható DVD-lejátszóvá, pizsamává, táskává, ébresztőórává, esetleg komplett éjjeliszekrénnyé átalakulni. Matrica formátumban pedig végképp korlátlan lehetőségei akadnak.
A tárlat egyik része egy átlag(!) japán középiskolás diáklány szobáját mutatja be, ahol a legátlagosabb tárgy az a szőrös papucs, amelyen Kitty cica összesen csak kétszer szerepelhet az ember lábainak biológiai korlátjamiatt. Hello Kitty feltűnően absztrakt alkotás. Hat gondolatjelből álló bajszocskáival, két pötty szemével, egy pötty orrával (szája az nincs) és a fülében ékeskedőmasnijával elindította a kawaii, azaz cuki kultúrát.
Japánban 1952-ben jelent meg az első Astro boy (Tetsuvan Atom) rajzfilm. Már ekkor 800 különféle terméket kezdtek ezzel a figurával árusítani. A kilencvenes években a tanító nénik réméből, az állandóan éhes, csipogó tamagocsiból, 40 millió darabot adtak el világszerte. Ugye emlékszünk, hogy itthon is alapítottak temetőt a halott ketyerék számára?! A XXI. század elején a világ szórakoztató- és játékiparának arculatát leginkább az a Pokemon jelképezi, amelynek karakterei idáig többmint háromtrillió jen bevételt hoztak a kereskedelemben. A kiállítás jövőképe pedig azt mutatja, a japánok továbbra sem élhetnek nagy szemű karakterek nélkül, így mi sem.
Infó
Japán - a karakterek birodalma
A japán képregény és rajzfilm világa Kiállítás a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeumban (Budapest V., Szent István tér 1.) február 14-ig.
Top 5
1. Kovács Margit kerámiái
A megújult Kovács Margit-múzeumban Szentendrén.
2. Ország Lili válogatás
a Vasilescu-gyűjteményből a győri Városi Művészeti Múzeumban.
3. C.E.Z.U.R.A.
Tibor Zsolt képzőművész kiállítása a Viltin Galériában.
4. Ismeretlen lelet
Soha nem látott Kokas Ignác-grafikák, rajzok a CULTiris Galériában.
5. Japán maskarádé
űDebrecenben, a Malompark Bevásárlóközpontban.