Tölteni való

Soha senki sem fogja ezen a kütyün olvasni a Háború és békét?

Kindle-t kaptam karácsonyra a gyerekeimtől. Láttam, nagyon lesik, mit szólok hozzá, és szerintük nem örültem eléggé. Pedig azóta is – akármennyire félek, hogy elvész – állandóan magamnál tartom, megmutatom annak, aki szembejön, és furcsállom, hogy még senkinek sincs, ráadásul azóta sem rendelték meg maguknak.

Jó, mustrálgatják, tetszik is mindenkinek, de nem jönnek tőle tűzbe. Egyikük azt mondta, nem szereti ezeket a speciális célra való kütyüket, megvárja, amíg eléggé olcsó lesz egy olyan univerzális táblagép, amelyik egyaránt jómunkára, internetezésre, újság-, magazin- és könyvolvasásra. Naná, reagáltam, olyan tévére vársz, amelyikkel porszívózni is lehet.

Másikuk óvatosabb volt: – Cikkekhez, tanulmányokhoz, szakszövegekhez biztosan kiváló, de soha senki sem fogja ezen olvasni a Háború és békét!

Leszögezem, hogy az életemet könyvek között élem, volt, amikor mindennap a legújabb kiadványokat kaptam a kezembe, és nálam a nyomdából éppen megjött könyv illatával csak a friss kiflié vetekszik. De mit csináljak, ha ezzel a 223 grammos készülékkel az olvasás élménye semmiben sem különbözik a megszokottól, ráadásul ötszáz kötetet is elhord, és egy csomó olyat tud, ami kényelmesebbé teszi a befogadást (a technikai részletek a 14. oldalon). Nekem a leghasznosabb, hogy ha egy angol szövegben bármelyik szómellé állítom a kurzort, rögtön megnyílik az oxfordi értelmező szótár, sőt még a világhálóra is egy pillanat alatt fölkapaszkodik, hogy a Wikipédián folytathassam az értelmezést vagy kiguglizzam, amit akarok. És bármikor egy mozdulattal könyvjelzőt készíthetek – csak úgy, vagy megjegyzéseket hozzápötyögtetve –, ami nagyon hasznos, amikor ismertetőt készítek a Magazinnak. Arról nem is beszélve, hogy megtaláltam a szoftvert, amelylyel bármilyen formátumú szöveget a Kindle-n jól olvashatóvá tudok konvertálni. Persze, hogy már szilveszterkor rátöltöttem az újmédiatörvény szövegét, a villamoson áttanulmányoztam: nekem senki sem mondhatja, hogy nem ismerem eléggé!

holmes vezet

Az olvasógép legújabb kortársunk, de vajon használói a kortárs szövegek iránt érdeklődnek-e? Megnéztem a száz legtöbbször letöltött könyv listáját a Kindle-t forgalmazó amazon angliai honlapján, és azt tapasztaltam, az ízlés nem változik olyan gyorsan. Vezetnek a krimik, életrajzok és a klasszikus irodalmi alkotások. A topfavorit Sherlock Holmes, utána a nálunk is sikeres Stig Larsson-féle Tetovált lány, harmadik Jane Austintől a Büszkeség és balítélet. Az első tízben van az Alice Csodaországban, tizennegyedik a Gulliver, nem sokkal utána jön a Biblia, a húsz között szerepel Stevensontól a Kincses sziget, huszonegyedik Natalie Hawthorne Skarlát betűje, harmincadik a Poe-összes, ötven között a Robin Hood, Mark Twain frissen kiadott önéletrajza és Jules Verne Rejtelmes szigete. Tolsztoj valóban nem jutott a száz közé.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.