Régi iskola
Még ha nem fogalmazza is meg, minden filmrajongónak vannak filmek, melyek vele maradnak. Egy-egy drámai vagy komikus jelenet, egy-egy vizuálisan megkapó képkocka is elraktározódhat. Az Emberek és istenek című mozi sokkal több, mint egy átlagos jó film. Le lehet írni róla, hogy megtörtént eseményeken alapul, terroristák 1996-ban elraboltak hét cisztercita szerzetest az algériai Tibhrine-ben, és a mai napig nem ismert, hogy kik is ölték meg őket. Még olyan elméletek is szóba kerültek, hogy az algériai hadsereg „tévedésből”.
Ennek a változatnak a hitelességét erősíti, hogy a vizsgálat eredménye amai napig titkos. De Xavier Beuvous rendezőt nem érdeklik ezek a tények, nem politikai krimit akart készíteni. Sokkal inkább egy spirituális utazást, egy humanista (tan)mesét a hit és az emberség erejéről. A film a hét szerzetes dilemmáit kutatja, az emberi gyengeség és a hit, az elkötelezettség és a sors tragikus összjátékát.
Ebben aműben egy ritkán ábrázolt értékvilág válik kézzelfoghatóvá, amiről az emberek többsége nem képes „nyilatkozni”. Egy olyan erőről, amiminden fegyvernél, agressziónál erősebb. Igen, valamikor fontosabb lehet a humánum egyetlen vagy hét ember konkrét életénél. Elképesztő színészi alakításokat kapunk az Emberek és istenektől. A hazánkban kevésbé ismert Lambert Wilson a színjátszás legegyszerűbb módján, tiszta játékkal képes rengeteget adni. Egy sokoldalú veterán is jelentős alakítással bővítette életművét: Michael Lonsdale a legesendőbb a hét szerzetes közül, beteg is, de emberfeletti elhivatottságot áraszt magából. Lonsdale az a fajta sztár, akinek a neve hallatán a filmbarát nem kezd hosszú felsorolásba.
De van, aki A sakál napja francia zsarujaként emlékezik rá, van, aki a München című Steven Spielberg-moziból, esetleg a Roninból. De ha már szerzetesekről van szó, ne hagyjuk ki A rózsa nevét sem. A legtöbb nézőnek mégsem ezek a pazar karakteralakítások jutnak eszébe, hanem a Moonraker című Bond-opus főgonosza, aki sokkal elegánsabb és angolabb volt, mint maga James Bond. Pedig az ügynököt Roger Moore alakította. De hát egy igazi színészóriás sokszor a valóságnál is hitelesebb.
Top 5
1. Film: A király beszéde
Colin Firth mint VI. György király
2. Film? Gulliver utazásai
Amerikai változat az angol klaszszikusból.
3. Film: Szerelem, pasta, tenger
Olasz család homoszexuális fiúval.
4. DVD: Mondák a magyar történelemből I.
Jankovics Marcell animációs alkotása.
5. DVD: Fekete város I–III.
A Zsurzs Éva-féle Mikszáth-sorozat.