Fényévek
Szipál Márton fotográfus a hatvanas-hetvenes években Amerikában, miközben filmsztárokat, híres embereket is fényképezett arra kapott megbízást, hogy készítsen reklámfotót egy égen szálló magnetofonról. Aműterem talaját úgy világította meg, mintha ég lenne, a magnót fejjel lefelé lógatta le a plafonról, aztán megfordította a képet. Őt már akkoriban is nehéz volt zavarba hozni, ma pedig, lassan 87 évesen lehetetlen.
A fényképezést szülői örökségként kapta, hogy aztán előbb saját fotóműtermében, majd az ötvenes években a Fényszöv alkalmazásában, később negyven évig Amerikában gyakorolja a szakmát. Miután 1997-ben hazatért, legtöbbet persze Amerikáról, az általa fotózott sztárokról, Margaux Hemingwayről, Priscilla Presley-ről vagy John Wayne-ről faggatták meg persze partikról, Rolls-Royce-airól, öt feleségéről. És rácsodálkoztak különös fazonjára, elképesztő szemüvegeire, rikító öltözékeire, valamint első mondataira. „Én azért mentem el Budapestről, mert sok volt a hepaj. Most meg éppen ezért jöttem haza.”
A művészeti élet befogadta, a riporterek kérdezgették, képeiből kiállításokat rendeztek, de munkáinak szakmai elemzése kicsit háttérbe szorult.Hiába próbált ő fényekről,mesterfo gások ról is mesélni, a széles közönséget többnyire jobban érdekelte a sztori, a kalandos élet meganynyi színes története.
Most a Vince Kiadó gondozásában és Kincses Károly fotótörténész előszavával megjelent egy album, amelyben végre Szipál Martin... Szipál Márton tényleg komolyan van véve. Ahol a színes, szélesvásznú történeteknél fontosabb a kompozíció, a fények használata, a képkivágások profizmusa, ahol Szipál mester nem csodabogárként, hanem fotóművészként van jelen. Ahol a képek elé rendelt szövegből végre megismerjük őt teljességében is, ahol fényéveket járunk be Kincses sorai és úgy másfél száz Szipál-kép segítségével.
Infó
Martin, Szipál Márton, Vince kiadó 170 oldal. (A képek megtekinthetők a szipalalbum.com weboldalon is.)
Top 5
1. STEMLERNÉ BALOG ILONA: TÖRTÉNELEM ÉS FOTOGRÁFIA
Osiris. Mire volt képes a fotográfia története során.
2.LUGOSI LUGO LÁSZLÓ: FÉNYKÉPÍRÓ
Typotex. A dagerrotípiától a digitális fotózásig.
3. JOHN STEINBECK: OROSZ NAPLÓ
Park. Robert Capa hetven fotójával.
4. B. MÜLLER MAGDA: RELÁCIÓK
MFFA. A művész válogatott fényképei.
5. JOE MCNALLY: KAPD EL A PILLANATOT
Perfact-Pro. A Sports Illustrated, a Time és a National Geographic fotósa.