Einstand
Százöt évvel ezelőtt Molnár Ferenc egy legendát keltett életre. Mindössze huszonhat éves volt, a New York kávéház karzatán üldögélt, fel-felidézte gyermekkorát. A fantáziája mindössze két villamosmegállónyit utazott, majd beköltöztette a kis szőke Nemecsek Ernőt a Rákos utcába – ma Hőgyes Endre utca – és a közelben felépített egy gőzfűrészelő telepet tele farakásokkal a Pál és a Mária utca sarkán.
A Pál utcai fiúk kifejezései mára beleégtek szóhasználatunkba, történetén nem fog az idő. Szereplői tiszták, őszinték, korrekt ellenfelek. Fiúk, akik csak egy saját birodalomra vágynak, ahol a játék uralkodik mindenekfelett. Ám a felnőttek világában csak a logika kap helyet, az üres területre építkezni kell, hiába zászló, kürtszó, homok és férfias küzdelem. Einstand! – kerítik körbe az egykori grundot, amelyet mint üveggolyót megkapnak. A legkisebb szereplő – a legnagyobb hős – meghal. Szól a zongora-verkli, árul a törökmézes, a gittegylet tagjai pedig a hírtől döbbenten baktatnak az utcán, majd a fájdalom fokozatosan eltűnik, és helyét a napi problémák veszik át. Ami globális, az eltörpül a gyermeklelkekben.
A regény bejárta a világot, számos nyelvre lefordították. Olaszországban, Lengyelországban és Japánban kötelező, illetve ajánlott olvasmány lett az általános iskolákban. Itthon ötödikes katedrakoptatók írnak olvasónaplót A Pál utcai fiúkról és a Füvészkert vörösingeseiről. Fábri Zoltán 1969-es filmje, amelyet Oscar-díjra jelöltek a legjobb idegen nyelvű film kategóriában, a mozivásznon és a televíziós ismétlések alatt is alaposan megríkatta a nézőket. Boka, Nemecsek, Weisz, Csónakos, Áts Feri és a többiek, a könyvlapok közül és filmvászonról kilépve hétköznapjaink tagjai lettek. Szobraik ma is ott golyóznak a Práter utca 11. előtt. A Tömő utcában öt évvel ezelőtt létrehoztak egy Grund-alapú játszóteret, ahová nem csak négy koppintással lehet bejutni; a Petőfi Irodalmi Múzeum Pál utcai fiúk régen és ma című vándorkiállítása pedig január végén Veszprémből állandó helyére a Lónyai utcába,Molnár Ferenc egykori gimnáziumába költözik. Százöt évvel ezelőtt látott napvilágot A Pál utcai fiúk. A regény, melyet írója csak ujjgyakorlatnak szánt, ma minden könyvespolcon megtalálható. Története végigkíséri életünket.
Január 29-én 14.15-kor a Filmmúzeumon ismét levetítik.