A könyvtár még mindig népszerű
Ma újabb felújított könyvtárral gazdagodik az ország legnagyobb hálózata: a 2002-ben elindított fejlesztési program részeként ezúttal a Lehel út és a Dózsa György út sarkán avathat újra fővárosi támogatással egy bibliotékát a FSZEK. Az 1913-ban épült intézményben megnőtt az olvasók számára hasznos tér, a 12 ezres könyvállomány modern állványokra került, internetes blokkot nyitottak. Az intézmény akadálymentes és házhozszállítást is vállal, ezenkívül sajtótermékeket is kölcsönöz – közölte érdeklődésünkre a FSZEK főigazgatója,Fodor Péter.
A FSZEK legutóbb tavaly, a csepeli Vénusz utcában bővített és modernizált könyvtárat a kerület és a Városháza közreműködésével, legközelebb tavasszal az újlipótvárosi Pannónia utcában nyit új bibliotékát, az ott épülő, kerületi jegyzésű művelődési házban, 250 négyzetméteren. Az évezred eleje óta kilenc új könyvtárat épített, létesített és 28-at rekonstruált – húsz kevéssé látogatott, rossz helyen lévő fiók integrálásával. A főigazgató azt mondja, hogy az elkövetkező években mindenekelőtt Terézváros, Soroksár, Zugló, a II. kerület és Óbuda lakóinak lesz szükségük új vagy felújított közkönyvtárra.
A fővárosi költségvetési támogatás várható csökkenésével a hálózatbővítés/korszerűsítés irama nyilvánvalóan lelassul. Fodor Péter azonban reméli: a szolgáltatásban nem lesz érezhető a pénzszűke, így például sem a nyitva tartást, sem az állománygyarapítást sem érinti. Néhány éve, hasonló kondíciók közepette az utóbbival megpróbálkoztak, de az olvasók rossz néven vették a hosszúra nyúló várólistákat, ezért amíg lehet, ezzel a módszerrel inkább nem élnének. Az intézmény a működési költségek lefaragásával igyekszik spórolni, de némi megtakarítást remél a központi könyvtárban bevezetni tervezett automatizált kölcsönzéstől is.
A FSZEK legfrissebb statisztikái szerint a könyvtár mint közművelődési tér nem veszített népszerűségéből. 2006 és 2010 között mindössze 100 ezerrel csökkent a könyvtáraiból kikölcsönzött dokumentumok száma, amit egyfelől a 4,5 milliós nagyságrendet, másfelől az internet dübörgését nézve nem tekintenek számottevő változásnak. Ugyanebben a négy évben a látogatószám sem esett vissza különösebben , a 2,7 millió olvasóból alig nyolcvanezer maradt el. A hálózat távfelhasználóinak száma mindeközben megtöbbszöröződött: 2006-ban 1,4millióan éltek a FSZEK online opcióival, tavaly már 4,6 millióan – jegyezte meg a főigazgató.